2 C
Rzeszów
sobota, 3 grudnia, 2022
+

  Gdyby nie ta Fundacja – Rzeszów byłby uboższy

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Fundacja imienia doktora Jana Towarnickiego w Rzeszowie pomaga uczniom rozwijać ich zdolności.

  Wszystko zaczęło się jeszcze w dziewiętnastym wieku. 10 lipca 1865 roku w Rzeszowie zmarł Jan Warna Towarnicki, tutejszy lekarz, zostawiając po sobie znaczny majątek, zapisując go na rzecz fundacji swojego imienia. Od tej pory w Rzeszowie postawiono na rozwój miasta i zdolności jego mieszkańców.

  Jan Towarnicki był człowiekiem zamożnym, jego majątek szacowano na niebagatelną kwotę 165 tysięcy złotych reńskich (dla porównania wpływy budżetowe Rzeszowa w połowie XIX wieku oscylowały wokół 30 tysięcy zł rocznie), posiadał m.in. dwie kamienice przy ulicy Pańskiej (dzisiaj 3- go Maja) pod nr 7 i 9″ – piszą rzeszowscy historycy w publikacji w magazynie Podkarpacka Historia. Jeszcze przed swoją śmiercią, w czerwcu 1863 roku, Jan Towarnicki ustanowił fundację, która w intencji miała zarządzać jego spadkiem. Dzięki temu kilka lat później utworzono Męskie Seminarium Nauczycielskie z internatem, szkołę rolniczą w podrzeszowskim Miłocinie. Kolejnymi były gmach dla II Gimnazjum Klasycznego w Rzeszowie oraz budynek policji.

  Gmach Gimnazjum  przetrwał do obecnych czasów przy ulicy ks. Jałowego. Rodzinom najzdolniejszych mieszkańców Rzeszowa przyznawano pomoc finansową i stypendia.

  Dziś trzeba jasno przyznać – gdyby nie Jan Towarnicki i założona przez niego fundacja, Rzeszów byłby  uboższy o kilka kluczowych inwestycji, zwłaszcza oświatowych. Mieszkańcy miasta nie byliby także tak świetnie wykształceni, wzmacniając na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci wartość intelektualną regionu.

  Z początkiem XX wieku, z powodów licznych problemów geopolitycznych w kraju (wojny światowe, komunizm, PRL) działalność fundacji praktycznie nie istniała. Ostatnim zarządcą fundacji i kuratorem był Tadeusz Towarnicki, którego żona i syn Stanisław Towarnicki zostali wywiezieni na Sybir. Po sześciu latach zesłania powrócili i  zamieszkali w Rzeszowie.  Fundacja zarządzana z Rzeszowa przez Tadeusza Towarnickiego w latach 1939 – 1966, mimo Dekretu z 1952 roku.

  Nowe tysiąclecie przyniosło nadzieję

  Z początkiem nowego tysiąclecia ideę fundacji postanowił odnowić syn ostatniego kuratora – Stanisław Towarnicki, który w dniu 6 grudnia 2000 roku, w Sądzie Rejonowym w Warszawie zarejestrował nową Fundację Stypendialną im. dr Jana Towarnickiego w Rzeszowie.

  Nowa Fundacja posiadająca od 2005 roku status Organizacji Pożytku Publicznego zachowała ciągłość prowadzenia jej przez rodzinę, a swą działalność charytatywną rozpoczęła bazując na wpłacie dokonanej przez obecnego fundatora.

  Osoba Stanisława Towarnickiego jest ściśle związana z Rzeszowem. To tutaj, nowy założyciel fundacji po swoim przodku Janie Towarnickim, jest absolwentem  I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie i  absolwentem Wydziału Energetycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Obecnie mieszka w Warszawie.

  Rzeszów często odwiedza, doceniając aktywność młodzieży. To właśnie dla najlepszych uczniów w Rzeszowie Nowa Fundacja Stypendialna im. dr Jana Towarnickiego od początku istnienia funduje stypendia.

  Rzeszów, październik 2019 r. Uczniowie Dominik Draus  4 B/C – Technikum Nr1 oraz Julia Olech 3 g VI LO otrzymali z rąk mgr inż. Stanisława Towarnickiego prezesa Nowej Fundacji Stypendialnej im. dr Jana Towarnickiego w Rzeszowie  stypendia za wyniki w nauce, zdjęcie: VI LO w Rzeszowie.

  Wszyscy możemy pomóc w rozwoju uczniów

  Idea Jana Towarnickiego trwa do dziś. Uczniowie korzystają nie tylko z form wsparcia finansowego, ale mają możliwości kształcenia praktycznego w wielu miejscach kraju. Inwestycja w ich osiągnięcia, w ich rozwój, to skarb na lata. Wykształcona młodzież to przyszli inżynierowie, lekarze, nauczyciele, farmaceuci, konstruktorzy, prawnicy.

  W dalszym ciągu celem Fundacji jest niesienie pomocy finansowej uczącej się i studiującej młodzieży w formie stypendiów rocznych.

  Żeby jednak ciągle pomagać Nowa Fundacja Stypendialna im. dr Jana Towarnickiego potrzebuje wsparcia.

  Możemy pomóc fundacji przekazując 1 % podatku, podczas rozliczenia rocznego PIT. Dlatego zachęcamy do wpłacania, aby zdolna, uboga młodzież mogła się uczyć i rozwijać.

  Wystarczy wpisać numer KRS: 0000079772

  www.fundacjatowarnickich.pl

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com