0,1 C
Rzeszów
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
+

  Wystawa fotograficzna ,,Fenomeny” Jagody Przybylak i Jerzego Dobrzańskiego w Galerii Nierzeczywistej

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W rzeszowskiej Galerii Nierzeczywistej będzie można podziwiać wystawę fotograficzną pn. ,,Fenomeny” autorstwa Jagody Przybylak i Jerzego Dobrzańskiego. Wystawa została objęta patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.

  Już 14 stycznia 2022 r (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej odbędzie się wernisaż wystawy pn. „Fenomeny” autorstwa Jagody Przybylak i Jerzego Dobrzańskiego.

  fot. materiały prasowe

  Jagoda Przybylak – urodziła się w Warszawie w roku 1929, gdzie ukończyła studia architektoniczne na tamtejszej Politechnice. Od początku lat 80-tych mieszka naprzemiennie w Nowym Jorku i Warszawie. Na drugą połowę lat 60-tych przypada początek jej działalności artystycznej, którą zakwalifikować można do nurtu fotografii konceptualnej. Jej pierwszą ważną wystawą była „100 x siatka” w roku 1969. Od tamtego czasu nieprzerwanie zajmuje się ekploracją medium fotograficznego. Swoje prace wystawiała w wielu perstiżowych galeriach w Polsce i na całym świecie. Przez wiele lat współpracowała z Januszem Bąkowskim, Zbigniewem Dłubakiem oraz Krzysztofem Wodiczko.

  Jerzy Dobrzański (ur. w Rzeszowie) – rzeźbiarz, projektant, absolwent warszawskiej ASP, stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej – stypendium w Pratt Institute w Nowym Jorku w 2012 roku oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki wizualne. Głównie autor rzeźb i obiektów w przestrzeni publicznej, która jest dla niego naturalnym polem ekspresji i ekspozycji artystycznej. Jego prace można zobaczyć w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, czeskiej Pradze czy Rehovot w Izraelu. Za swoje projekty otrzymał nagrody: Must Have na Łódź Design Festiwal w Łodzi czy Top Design Award na Arena Design w Poznaniu. Organizator i kurator wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

  Ekspozycję będzie można podziwiać do 2 lutego.

  fot. materiały prasowe

  Wystawa FENOMENY – opowieść o tym w jaki sposób jawią się rzeczy i jak my je doświadczamy. O tym jak szukamy nielogicznej szczeliny rozumienia fenomenów* i czy patrzymy  żeby widzieć czy  tak żeby zobaczyć?

  Na wystawie mamy  do czynienia z metadokumentalistyką gestów fotograficznych, które podlegają strukturalnym przetworzeniom, przestrzennym rekonfiguracjom, perspektywicznej negocjacji w obszarze zmarzliny fotograficznej, a więc rozbijaniem tafli lodu, którą jest fotografia. Tak jakbyśmy przechadzali się, wbrew zasadzie fotografii, w jej wewnętrznych komnatach, próbując przekroczyć fotograficzny pozór, płaszczyznę dekoracji, z żądaniem tego, co autentyczne. I tak wchodzimy do fotograficznego holu, niemożliwego wnętrza, które jednocześnie patrzy na nas.

  Wystawa prezentuje twórczość Jadwigi Przybylak  urodzonej w Warszawie  a mieszkającej od ponad 40 lat w Nowym Jorku awangardowej artystki, która w latach 70 -tych tworzyła początki nurtu polskiej fotografii konceptualnej.

  fot. materiały prasowe

  Opiekunem jej dorobku a zarazem asystentem jest rzeźbiarz  Jerzy Dobrzański urodzony w Rzeszowie, który również prezentuje swoje prace. Jest to pierwsza wspólna wystawa duetu, który twórczo rezonuje ze sobą już od 8 lat.


  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -