10,9 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 marca, 2023
+

  Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie otrzymała nowe ambulanse

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś odbyła się konferencja prasowa wojewody Ewy Leniart. Podczas wydarzenia odbyło się przekazanie nowych ambulansów dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Wojewoda podsumowała również funkcjonowanie skoncentrowanej dyspozytorni medycznej i systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

  W dzisiejszej konferencji wzięli udział także: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski. Wojewoda zwróciła się do zebranych i zwróciła uwagę na to, że ostatnie dwa lata były trudne ze względu na pandemię koronawirusa:

  – Z punktu widzenia władz regionu, władz miasta niezwykle ważne jest, aby troszczyć się o to, by ochrona zdrowia i ratownictwo medyczne dysponowały sprzętem, który gwarantuje sprawne realizowanie zadań i zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne

  – podkreślała.

  fot. materiały PUW

  W związku z uruchomieniem dwóch edycji projektów dotyczących zakupu ambulansów wraz ze środkami ochrony osobistej i środkami do dezynfekcji dla zespołów ratownictwa medycznego, Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do wojewodów o wskazanie podmiotów, które mogłyby skorzystać z wymiany taboru karetek. Zgodnie z wytycznymi, wymianie podlegały najstarsze, minimum pięcioletnie ambulanse, należące do dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Do wsparcia w ramach środków finansowych pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wytypowano Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie do zakupu 1 ambulansu – łączny koszt to 520 tys. zł.

  fot. materiały PUW

  Następnie z budżetu wojewody podkarpackiego dofinansowano zakup kolejnych dwóch ambulansów oraz sprzętu medycznego w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 na łączną kwotę 920 tys. zł, z czego na dofinansowanie zakupu dwóch ambulansów wraz z wyposażeniem przekazano łącznie prawie 740 tys. zł, natomiast na dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu tj. 2 sztuk defibrylatorów oraz respiratora na wyposażenie ambulansów – 181 tys. zł.

  Wsparcia udzieliło także miasto Rzeszów. Na dofinansowanie zakupu ambulansu sanitarnego przekazało 250 tys. zł.

  – Cieszę się, że Rzeszów mógł dorzucić swoją cegiełkę do projektu, który jest wspierany z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szeroko pojęte bezpieczeństwo mieszkańców, w tym kontekście bezpieczeństwo zdrowotne, jest dla nas niezwykle istotne. W ten sposób budujemy nasze poczucie wspólnoty i troski o siebie

  – mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

  fot. materiały PUW

  Nowoczesne, sprawne ambulanse pozwalają zespołom ratownictwa medycznego na szybkie dotarcie do pacjentów potrzebujących pomocy, dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego i niezawodnego taboru, wyposażonego w specjalistyczny sprzęt służący do ratowania ludzkiego życia.

  – Bardzo dziękujemy i cieszymy się z dodatkowych środków, które wpływają do naszych instytucji wojewódzkich. W czasie walki z pandemią bardzo ważne jest wspomaganie naszych szpitali, wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego

  – mówił wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

  fot. materiały PUW

  Na temat nowych ambulansów wypowiedział się także Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

  – Jest to sprzęt najnowocześniejszy, bardzo przydatny, nie tylko w walce z koronawirusem, ale w walce o życie naszego społeczeństwa

  – mówił.

  fot. materiały PUW

  Dyrektor WSPR dodał również, że karetki posiadają na wyposażeniu specjalne urządzenie przyspieszające dezynfekcję pojazdu, co w sytuacji wzrostów zachorowań na COVID-19 jest kluczowe dla dostępności ZRM w systemie. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com