czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Jan B., były poseł PSL oraz 11 innych osób oskarżonych o przestępstwa

  Polecamy

  Dawid Micał
  Dawid Micał
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
  - Reklama -

  Prokuratura krajowa poinformowała o skierowaniu aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Rzeszowie przeciwko Janowi B., byłemu posłowi PSL i liderowi podkarpackich ludowców oraz 11 innym osobom, oskarżonym łącznie o popełnienie 26 przestępstw.

  Korzyści majątkowe w zamian za pośrednictwo

  Czyny zarzucane Janowi B. obejmują przestępstwa, których jak ustalono, dopuścił się w związku z pełnionymi funkcjami publicznymi posła na Sejm RP, członka Krajowej Rady Sądownictwa i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. To przede wszystkim przestępstwa korupcyjne, ale także polegające na nakłanianiu funkcjonariuszy publicznych do przekroczenia uprawnień i ujawnienia informacji objętych tajemnicą. Zarzucono mu również nakłanianie byłego prokuratora Zbigniewa N. do udzielenia korzyści majątkowej w kwocie 100 tysięcy złotych w zamian za wywarcie wpływu na decyzję sędziego.

  Leżajski przedsiębiorca również stanie przed sądem

  Były poseł na Sejm RP został oskarżony o przyjmowanie korzyści majątkowych od leżajskiego przedsiębiorcy Mariana D. w zamian za pośrednictwo w korzystnym załatwianiu dla niego licznych spraw. Oskarżony jest również o to, że przyjął korzyści majątkowe m.in. w postaci gotówki w kwocie 813 tysięcy złotych, sztabki złota o wartości ponad 128 tysięcy złotych oraz nieoprocentowanej pożyczki w kwocie 150 tysięcy złotych. Aktem oskarżenia objęto także Mariana D., któremu zarzucono przekazywanie korzyści majątkowych Janowi B. w postaci pieniędzy w kwocie co najmniej 800 tysięcy złotych oraz kilogramowej sztabki złota, zarzucono mu również przekazywanie korzyści majątkowych Januszowi W.

  Szereg funkcjonariuszy z zarzutami

  Wśród oskarżonych jest też były Zastępca Komendanta Głównego Policji ds. Kryminalnych Mirosław S., były Komisarz Skarbowy w Sekcji Analiz i Planowania Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie Jan M., a także były Starosta Powiatu Przeworskiego Zbigniew K., którym zarzucono m.in. przekroczenie uprawnień i ujawnienie Janowi B. informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności służbowych. Łącznie zarzutami objęto 52 osoby, wobec 32 skierowano akty oskarżenia. Wiele osób już osądzono, m.in. Annę H., byłą szefową Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie i prokuratora Zbigniewa N.

  Funkcjonariusze NIK z zarzutami

  W wątku dotyczącym przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy NIK w sierpniu 2017 roku skierowano akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi K., Janowi B. i Pawłowi A. do Sądu Rejonowego dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie, gdzie sprawa jest nadal prowadzona.

  Prawomocny wyrok skazujący wobec byłego Dyrektora UOP

  W listopadzie 2017 roku skierowany został akt oskarżenia przeciwko byłemu Dyrektorowi UOP w Rzeszowie Januszowi W. Został on skazany za zarzucone mu przestępstwa polegające na powoływaniu się na wpływy w prokuraturach, sądach, policji, urzędach skarbowych, urzędach kontroli skarbowej oraz służbach specjalnych w zamian za korzyści majątkowe, pranie pieniędzy oraz nakłanianie świadka do składania fałszywych.

  Nieprawomocny wyrok skazujący wobec byłego prokuratora

  Nieprawomocnym wyrokiem z 28 września 2021 roku Sąd Rejonowy w Tarnowie skazał Zbigniewa N. za przestępstwa o charakterze korupcyjnym, nakłaniania i udzielenia pomocy do przerwania ciąży oraz nakłaniania świadka do złożenia nieprawdziwych zeznań oraz zatajenia prawdy.

  Dyrektor Biura Zarządu Wojewódzkiego PSL z zarzutami

  W marcu 2018 roku prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko Dyrektorowi Biura Zarządu Wojewódzkiego PSL w Rzeszowie Bogusławowi P.

  Kim jest główny oskarżony?

  Jan B. – to były poseł PSL i Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL oraz prawnik. W latach 1981-2000 należał do Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, w latach 90. był przewodniczącym Zarządu Krajowego ZMW. Od 1983 r. związany z ZSL, a od 1990 r. z PSL. Był prezesem władz regionalnych partii. Był wspólnikiem oraz członkiem rad nadzorczych i zarządów kilkunastu spółek. W latach 2002-2004 zasiadał w Radzie Kuratorów Fundacji Rozwoju. Natomiast w Sejmie od 1991 r., z przerwą w latach 1997-2001. Przez niepełną kadencję był radnym Sejmiku Woj. Podkarpackiego, zrezygnował po uzyskaniu mandatu posła. W latach 2007-2011 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz wieloletnim członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com