22,6 C
Rzeszów
piątek, 20 maja, 2022
+

  Gdzie zgłosić incydenty niszczenia środowiska?

  Polecamy

  JacekSuluja
  Dziennikarz obywatelski portalu Kurier Rzeszowski
  - Reklama -

  W ubiegłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zwiększenie kar dla firm, które niszczą środowisko. Minister Marcin Warchoł mówił wówczas, że nowe przepisy zwiększą kary nakładane na firmy, które niszczą środowisko. Mówiono o kwocie kary nawet do 10 mln złotych.

  Dziś jest do 100 tys. zł, a będzie do 10 mln zł.- mówił 8 grudnia 2021 minister Marcin Warchoł. Zapowiedział też, że zostanie zwiększona też kara za niszczenie środowiska z 5 do 10 lat. Tworzymy też typ czynu zabronionego polegający na składowaniu materiałów niebezpiecznych, za który będzie groziła kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności- dodawał Warchoł.

  Co jeszcze zapisano w projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości?

  Jak zaznacza w projekcie Ministerstwo Sprawiedliwości kara 12 lat więzienia ma też dotyczyć osób, które wwożą do Polski materiały niebezpieczne. W swoim projekcie resort sprawiedliwości zakłada więc skuteczniejsze ściganie osób niszczących środowisko, łatwiejsze ściganie nieuczciwych firm, czy odciążenie samorządów, które wydają miliony na usuwanie porzuconych materiałów.

  Minister Marcin Warchoł zaznaczał, że to przełom w walce z przestępstwami środowiskowymi.

  Gdzie zgłaszać przestępstwa?

  Przestępstwa przeciw środowisku naturalnemu można zgłaszać do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za pomocą formularza dostępnego tutaj. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy, informacje dotyczące przedmiotu interwencji, opis sprawy. Można również dodać informacje, czy sprawa była już zgłaszana organom administracji publicznej. Można dodać załączniki zgłoszeń i odpowiedzi organów administracji publicznej.

  Jakie sprawy można zgłosić do GIOŚ?

  To m.in. porzucenie i nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych, nielegalny transport odpadów niebezpiecznych, nielegalne przywiezienie odpadów niebezpiecznych z zagranicy, zanieczyszczenie wody, powietrza lub ziemi substancjami, czy nielegalny transport odpadów komunalnych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -