sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Akt oskarżenia dla młodych mężczyzn, którzy zniszczyli stary kościół na Budziwoju

  Polecamy

  Dawid Micał
  Dawid Micał
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
  - Reklama -

  Śledztwo prokuratorskie wykazało, że dwaj młodzi mężczyźni w marcu ubiegłego roku weszli do starego kościoła pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Rzeszowie-Budziwoju przez wybitą szybę. Uszkodzili także zabytkowe ołtarze oraz zniszczyli wyposażenie kościoła. Jeden z nich pod wpływem alkoholu udawał księdza, a jego kolega nagrywał to na Snapchacie. Młodym sprawcom grozi do ośmiu lat więzienia.

  Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie w dniu 27 grudnia 2021 roku skierowała do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia, przeciwko 21 letniemu Pawłowi S. mieszkańcowi Rzeszowa oraz 19 letniemu Mikołajowi K. mieszkańcowi powiatu rzeszowskiego. W dniu 3 marca 2021 roku w Rzeszowie przy ul. Podleśnej dokonali uszkodzenia mienia należącego do Kościoła pw. Matki Bożej Śnieżnej. Wyposażenie stanowi zabytek wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Podkarpackiego. Wyrządzone szkody zostały oszacowane na 10 tysięcy zł. Obaj mężczyźni odpowiedzą przed sądem za swoje czyny.

  Jednocześnie zarzucono im kierowanie gróźb karalnych pozbawienia życia w stosunku do proboszcza parafii ks. Mieczysława Lignowskiego. Pawłowi S. zarzucono złamanie zakazu dotyczącego prowadzenia samochodu. Według śledztwa, to właśnie on kierował BMW, którym mężczyźni przyjechali na miejsce zdarzenia. Dodatkowo Mikołajowi K. zarzucono kradzież z dnia 15 września 2020 roku. Śledztwo wykazało, że uczestniczył w kradzieży jednego ze sklepów Galerii Rzeszów. Chodzi o ubrania takie jak: bluzy, kurtki, spodnie oraz dresy o wartości 716 złotych.

  fot. Mapy Google

  Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie – Krzysztof Ciechanowski, poinformował o szczegółach całego zdarzenia.

  Z zeznań proboszcza wynikało, że w dniu 3 marca 2021 roku, około godziny 10.00, drogą telefoniczną parafianka powiadomiła go, że do zabytkowego kościoła położonego przy ul. Podleśnej 10 w Rzeszowie przez okno weszło dwóch mężczyzn. Proboszcz udał się na miejsce, gdzie  ujawnił wybite okna w budynku, otworzył kościół i zauważył w środku dwóch młodych mężczyzn, liczne ślady brunatno-czerwone na posadzce, połamane krzesła, przestawione ławy kościelne, zniszczony ołtarz główny i boczny oraz puste butelki po alkoholu. Mężczyźni schowali się w bocznej salce, lecz po chwili wybiegi i zaczęli grozić proboszczowi pozbawieniem życia, a nadto jeden z uczestników zdarzenia uderzył kilkukrotnie księdza w okolice głowy i twarzy naruszający tym samym jego nietykalność cielesną. Jak ustalono w toku prowadzonych czynności przebieg zdarzenia został utrwalony przez Mikołaja K., który w serwisie Snapchat nagrał telefonem film, gdzie Paweł S. odgrywa „rolę księdza” i spożywa alkohol.

  Młodzi mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani, za kratkami spędzili trzy miesiące. Od tego czasu mieli zakaz opuszczania kraju oraz kontaktowania się pomiędzy sobą. Obaj musieli też raz w miesiącu meldować się w najbliższej jednostce policji. W trakcie śledztwa wandale wielokrotnie zmieniali swoje wyjaśnienia. Natomiast żaden z podejrzanych nie przyznał się do niszczenia mienia. Ostatecznie usłyszeli zarzuty uszkodzenia zabytku, naruszenia miru domowego poprzez wdarcie się do zabytkowego kościoła oraz kierowania gróźb karalnych. Mężczyzna, który zaatakował proboszcza usłyszał też zarzut dotyczący spowodowania obrażeń ciała.

  Paweł S. i Mikołaj K. byli już wcześniej karani, dlatego za zniszczenie kościoła grozi im do 8 lat więzienia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com