28,9 C
Rzeszów
sobota, 25 czerwca, 2022
+

  Pociągiem elektrycznym z Kolbuszowej do Rzeszowa. Ruszyły połączenia kolejowe

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zakończyła się inwestycja kolejowa realizowana w Kolbuszowej. Na podkarpackie tory wyjechało dodatkowo 26 pociągów „Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej” w relacji Rzeszów – Kolbuszowa – Rzeszów. W Kolbuszowej odbyła się konferencja prasowa, dotycząca uruchomienia połączeń.

  Prace związane z elektryfikacją linii 71 zostały zakończone, co oznacza, że mieszkańcy Kolbuszowej będą mogli za pomocą wygodnych pociągów dostać się do Rzeszowa.

  Zdjęcie dworca z drona.
  fot. materiały na stronie Samorządu Województwa Podkarpackiego

  W konferencji prasowej, która odbyła się w Kolbuszowej udział wzięli ponadto: Zbigniew Chmielowiec – poseł na Sejm RP, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacka, Bogdan Romaniuk – Radny Województwa Podkarpackiego, Piotr Grawicz – zastępca dyrektora Regionu Południowego, Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK, Mieczysław Borowiec – dyrektor PKP PLK, oddział w Rzeszowie, Bogusław Łoboda – dyrektor Pol-Regio, podkarpackiego zakładu, Józef Kardyś – starosta kolbuszowski oraz Jan Zuba – burmistrz Kolbuszowej.

  – Cieszymy się z tego faktu, że wreszcie ta infrastruktura związana z zakończeniem prac nad trakcją elektryczną na linii 71 uruchamia w pełnym wymiarze Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną na odcinku Rzeszów-Kolbuszowa. Dziękujemy za współdziałanie samorządowi miasta i gminy Kolbuszowa oraz powiatowi kolbuszowskiemu

  – mówił Marszałek Władysław Ortyl.

  fot. materiały na stronie Samorządu Województwa Podkarpackiego

  – (..) dla powiatu kolbuszowskiego i tych pięknych terenów, to jest otwarcie się na nowe możliwości, w tym chociażby możliwość zamieszkania tu przez Rzeszowian, ale też szersze otwarcie terenów inwestycyjnych. Zatem znaczenie kolei aglomeracyjnej jest bardzo duże, ale jest to jednocześnie pierwszy krok Kolbuszowej w kierunku aglomeracji rzeszowskiej, bo łączymy się w ten wielki funkcjonalny organizm aglomeracyjny, który będzie promieniował na całe województwo, a Kolbuszowa jest tym pierwszym przystankiem

  – podkreślała wicemarszałek Ewa Draus.

  fot. materiały na stronie Samorządu Województwa Podkarpackiego

  W ramach zadania pod nazwą: „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA” w Kolbuszowej zrealizowano kilka ważnych inwestycji, jak: przebudowa budynku dworca PKP, budowa parkingu przy stacji kolejowej na 60 miejsc postojowych oraz przebudowa ulic – Ks. Ludwika Ruczki oraz Fabrycznej. Na przystanku kolejowym w Kolbuszowej Górnej wybudowano z kolei parking na 20 miejsc postojowych wraz z chodnikami. Natomiast w Widełce wybudowano drogę dojazdową na odcinku ok. 200 metrów do przystanku kolejowego, powstały też zatoki postojowe dla samochodów osobowych.

  – To jest projekt, który daje większą ofertę dla podróżnych. Uruchomionych zostało 26 pociągów, które w godzinach szczytów przewożą pasażerów co pół godziny. Nowoczesna kolej to obiekty, które są przystosowane do osób niepełnosprawnych, ale też nowe perony, nowe dworce, oświetlenie, tablice informacyjne, systemy zabezpieczeń, a więc wszystko to, co służy takiej nowoczesnej obsłudze naszych podróżnych

  – mówiła wicewojewoda Jolanta Sawicka.

  fot. materiały na stronie Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Starosta kolbuszowski Józef Kardyś w imieniu mieszkańców podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uruchomienia połączeń PKA do Kolbuszowej.

  Głos zabrał także Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej.

  – Jest to znakomity prezent dla mieszkańców ziemi kolbuszowskiej, prezent noworoczny i bardzo cieszymy się, że po wielu latach wspólnych działań udało się doprowadzić ten trudny, ale bardzo dobry program kolei aglomeracyjnej do pomyślnego finału

  – powiedział.

  fot. materiały na stronie Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna jest jednym z największych obecnie realizowanych przedsięwzięć w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich na Podkarpaciu. Oferta pociągów aglomeracyjnych jest uzupełnieniem kolejowych połączeń regionalnych, na obszarze Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, które są realizowane przez spółkę PolRegio S.A. na zlecenie Marszałka Województwa Podkarpackiego.

  – Pamiętajmy, że budowa infrastruktury jeszcze trwa. Za 300 mln złotych zamierzamy do końca września przyszłego roku wybudować infrastrukturę, która będzie przyjazna dla pasażerów kolei, mieszkańców powiatu kolbuszowskiego i wszystkich, którzy z kolei w takim wydaniu nowoczesnym – będą chcieli korzystać

  – mówił Mieczysław Borowiec, dyrektor PKP PLK, oddział w Rzeszowie.

  dyr. Mieczysław Borowiec z PKP PLK.
  fot. materiały na stronie Samorządu Województwa Podkarpackiego

  W ramach PKA w rejonie stacji Rzeszów-Staroniwa powstanie hala technologiczna wraz układem torowym, stacją paliw i myjnią taboru kolejowego. Umowę na budowę hali podpisano w kwietniu 2021 roku. Hala o długości około 140 metrów będzie wyposażona w niezbędne stanowiska do należytego utrzymania stanu technicznego i czystości pojazdów szynowych. Wartość przedsięwzięcia opiewa na kwotę ponad 136 mln złotych, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich wynosi około 40 mln złotych. Dofinansowanie pochodzi z Centrum Unijnych Projektów Transportowych dla projektów współfinansowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zadanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, będzie realizowało konsorcjum firm: Inżynieria Rzeszów S.A. oraz Przedsiębiorstwo „AGAT” S.A. Hala zostanie oddana do użytku we wrześniu 2023 roku.

  Członek zarzadu, Ewa Draus z gośćmi konferencji.
  fot. materiały na stronie Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Powstanie także nowa linia kolejowa z Rzeszowa do Jasionki. Będzie ona miała ok. 5 km długości, a przystanek przy lotnisku będzie połączony z terminalem lotniczym. Koszt inwestycji wyniesie około 80 mln złotych.

  Zdjęcie z dworca w Kolbuszowej.
  fot. materiały na stronie Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Przejazd Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną z Rzeszowa do Kolbuszowej będzie się odbywać w następujących godzinach: 6:12, 7:17, 8:31, 10:27, 11:33, 14:02, 15:14, 17:07, 18:15, 18:54, 20:15, 21:00, 22:32. Natomiast z Kolbuszowej do Rzeszowa będzie można pojechać w godzinach: 6:12, 7:22, 7:59, 9:46, 11:33, 12:53, 14:40, 16:29, 17:43, 18:59, 20:15, 21:38, 23:26. Podróż na tym odcinku będzie trwała średnio około 30 minut.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -