27,4 C
Rzeszów
sobota, 25 czerwca, 2022
+

  Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych przyłączył się do akcji „Wspólnie przeciwko oszustom”

  Polecamy

  Dawid Micał
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
  - Reklama -

  Sytuacji z wyłudzaniem pieniędzy, najczęściej od osób starszych jest coraz więcej. Do akcji przeciwdziałania wyłudzeniom zorganizowanej przez Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa i Komendę Miejską Policji w Rzeszowie przyłączył się Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Warto jest poznać zasady, dzięki którym łatwiej jest zachować bezpieczeństwo własnych finansów.  

  Wagę problemu podkreślił Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM:

  Bardzo nam zależy na bezpieczeństwie naszych mieszkańców. Chcemy uświadomić im jak łatwym celem mogą być dla przestępców. Można jednak uniknąć strat, trzeba jedynie mieć odpowiednią wiedzę i czujność

  Od kilku tygodni rzeszowska policja publikuje opisy przypadków wyłudzania pieniędzy. Liczba takich zdarzeń rośnie lawinowo. Przestępcy telefonują najczęściej do starszych osób. Przedstawiają się jako policjanci, oficerowie CBŚP, a nawet jako prokuratorzy. Potrafią być na tyle przekonujący, że udaje im się namówić rozmówców do bardzo nieracjonalnych zachowań, których efektem jest utrata wszystkich oszczędności.

  MZBM otrzymał z Urzędu Miasta Rzeszowa ulotki i plakaty, które informują o podstawowych zasadach, które trzeba zastosować by nie dać się oszukać złodziejom. Ulotki kolportowane są przez pracowników MZBM oraz dostępne są w budynkach Urzędu Miasta, Punktach Obsługi Mieszkańców, Urban Lab, Domach Kultury, do dyspozycji Rady Seniora, Stowarzyszenia Kreatywny Senior, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz w 9 rejonach opieki MOPS.

  Jerzy Jędryka, specjalista do spraw pozyskiwania funduszy z rzeszowskiego MZBM, zachęca do korzystania z ulotek:

  Mamy 100 plakatów i 3500 ulotek. Są one kolportowane wśród mieszkańców i rozwieszane w budynkach, które są przez nas administrowane. To bardzo ważne by podstawowa wiedza dotycząca bezpieczeństwa dotarła do mieszkańców

  Przypadków uniknięcia strat jest stosunkowo niewiele. Dlatego tak bardzo ważna jest prewencja. W rzeszowskim ratuszu zorganizowano konferencję poświęconą zapobieganiu wyłudzeniom. Pomysłodawcami byli Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa i Komenda Miejska Policji w Rzeszowie. Konferencję nazwano: „Wspólnie przeciwko oszustom”.

  Cykl spotkań z uczniami rzeszowskich szkół, realizowany jest w ramach godziny wychowawczej. Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa uważa, że:

  Dzieci, po powrocie do domu, przekażą swoim dziadkom materiały informacyjne przygotowane przez miasto oraz policję co skłoni rodzinę do dyskusji na temat zachowania czujności

  Dzięki rozwojowi możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych, rozwinęły się cyberprzestępstwa finansowe wobec, których często jesteśmy bezradni. Na kampanię informacyjną składają się spoty filmowe, radiowe, ulotki i plakaty, które będą udostępniane w miejscach publicznych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -