sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Zmarł weteran Narodowych Sił Zbrojnych por. Henryk Atemborski ps. Pancerny miał 93 lata

    Polecamy

    Dawid Micał
    Dawid Micał
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
    - Reklama -

    W nocy z 29 na 30 grudnia, w wieku 93 lat zmarł Henryk Atemborski „Pancerny”, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ i działacz NSZZ „Solidarność”. O śmierci Atemborskiego poinformowało m.in. Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Podkarpacki. Weteran przez większość życia związany był z Podkarpaciem. Był żołnierzem, podróżnikiem, przewodnikiem oraz instruktorem.

    O śmierci Pana porucznika poinformował także szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

    fot. wpis Jana Kasprzyka na portalu: twitter

    Henryk Atemborski urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Łodzi. Był żołnierzem oddziałów mjr. Władysława Kołacińskiego „Żbika” i mjr. Eugeniusza Kernera „Kazimierza”. Jako 11-letni chłopiec bronił Warszawy we wrześniu 1939 roku. W trakcie okupacji był żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Po wojnie został okrzyknięty Żołnierzem Wyklętym, został aresztowany przez komunistów i poddany wielomiesięcznym torturom. Ukończył studia na Politechnice, podjął pracę na WSK w Mielcu, a następnie w Zakładach Chemicznych w Nowej Sarzynie. Od 1954 r. rozpoczął działalność społeczną w dziedzinie sportu i turystyki. Był członkiem, założycielem PTTK WSK Mielec i później kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie. Był przewodnikiem i instruktorem krajoznawstwa PTTK. W latach 80-tych został członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 r.

    W latach 2002-03, wyruszył na samotną wyprawę rowerową dookoła Europy. Wszystkie doświadczenia oraz wspomnienia opisał w książce „Rowerem dookoła Europy”. Pan porucznik brał udział w licznych uroczystościach upamiętniających walkę podziemia antykomunistycznego i Brygady Świętokrzyskiej.

    Henryk Atemborski za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń, w tym: Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (1995), Krzyż Partyzancki (1995). Krzyż Więźnia Politycznego (1997), Krzyż Semper Fidelis (1980), Order Przelanej Krwi za Ojczyznę (1997), Order Męczeństwa i Zwycięstwa (1997), Odznaka Weterana Walki o Niepodległość, Złoty Krzyż Zasługi RP (2001), Nagroda  Honorowa IPN „Świadek Historii” ( 2013).

    fot. Odra-Niemen Podkarpacie/ strona na FB

    Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com