piątek, 19 kwietnia, 2024
+

Zawodnicy z klubu ZKS Stal Rzeszów zdobyli 26 medali na Mistrzostwach Polski w skokach do wody

Dawid Micał
    Dawid Micał

Zimowe Mistrzostwa Polski w skokach do wody odbyły się w dniach 17-19 grudnia w Poznaniu. Najlepsi zawodnicy rywalizowali na trampolinie, w skokach z wieży oraz w synchronach. Zawodnicy z klubu ZKS Stal Rzeszów zdobyli 26 medali w tym 11 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych. W kategorii OPEN, sukcesy odnieśli również Andrzej Rzeszutek oraz Kacper Lesiak, rzeszowianie reprezentujący obecnie barwy AZS Politechnika Łódź.

Trochę teorii o dyscyplinie

Skoki do wody to dyscyplina sportowa, w której zawody odbywają się w wielu konkurencjach. Pierwszą z nich jest skok z trampoliny o wysokość 1 lub 3 metra. W tej kategorii można wykonać pięć rodzajów skoków: skok w przód, skok w tył, delfin, auerbach oraz śruba. Drugą konkurencją jest skok z wieży o wysokość 5, 7 lub 10 metrów.  Tutaj jest o jeden więcej rodzajów skoków niż z trampoliny, ponieważ są jeszcze skoki ze stania na rękach. Zawodnicy mogą konkurować za równo indywidualnie jak i dwójkami, w tym drugim przypadku bardzo ważna jest synchronizacja. O wyniku decyduje ocena poprawności skoku przez sędziów oraz współczynnik jego trudności.

Wyniki reprezentantów Rzeszowa

W kategorii D, Valeria Rukh wywalczyła dwa złote medale oraz jeden srebrny. Gabriela Stec zdobyła również jeden srebrny medal ale na „jedynce”. W kategorii B dwa złota i jedno srebro zdobył Eryk Drożdż. Miłosz Bednarz wrócił do Rzeszowa z dwoma brązowymi medalami na koncie. W tej samej kategorii, dwa srebrne medale zdobyła Emilia Deręgowska, skacząc z wieży i z 1-metrowej trampoliny. Gabriela Skalska zdobyła brąz, również na trampolinie, ale 3-metrowej. Obie rzeszowianki startując w parze, zdobyły złoto w kategorii OPEN Synchron Kobiet. Zmagania w kategorii A na trampolinie 1-metrowej wygrał Filip Jachim. Wśród dziewcząt Maria Łukasiewicz zdobyła 2 złota, Aleksandra Putlera złoto i brąz, a Karolina Wolska dwa srebra. Aleksandra oraz Karolina startowały również w kategorii OPEN. Wywalczyły odpowiednio srebro i brąz. W tej samej kategorii tylko w rywalizacji mężczyzn, Robert Łukaszewicz wyskakał złoto na wieży i brąz na trampolinie 1-metrowej. Wśród kobiet Aleksandra Błażowska zdobyła złoto na trampolinie 3-metrowej i srebro na ”jedynce”.

Ponadto najlepsi obecnie skoczkowie do wody w kraju – również rzeszowianie ale reprezentujący obecnie barwy AZS Politechnika Łódź, zdominowali kategorię OPEN. Andrzej Rzeszutek zwyciężył w konkursach na obu trampolinach. Na drugim miejscu uplasował się Kacper Lesiak. Obaj zawodnicy wygrali również w kategorii OPEN Synchron Mężczyzn.

Wielkie gratulacje dla wszystkich zawodników!