sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Zdolni studenci z Podkarpacia otrzymali stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala, podczas której pięćdziesięciu uzdolnionych studentów z Podkarpacia odebrało stypendia Marszałka Województwa. Wydarzenie odbyło się w ramach VII edycji programu realizowanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Stypendyści otrzymali łącznie 125 tys. złotych.

  – Chcemy wspierać uzdolnioną młodzież, zdajemy sobie sprawę z tego, że już niebawem przejmie ona stery i odpowiedzialność za ten region i będzie wpływać na jego kształt. Wiemy o tym, że rozwój jest kosztowny, dlatego cieszymy się, że poprzez stypendia mamy swój udział w tym rozwoju

  – mówił podczas gali marszałek Ortyl.

  źródło: materiały na stronie Samorządu Podkarpackiego

  Program Stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego jest realizowany już od siedmiu lat i ma na celu wsparcie najlepszych absolwentów szkół średnich, którzy podejmą naukę w jednej z podkarpackich uczelni. Jednym z warunków formalnych otrzymania stypendium jest uzyskanie co najmniej 75% punktów z egzaminu maturalnego z biologii, chemii, fizyki lub matematyki, zdanego na poziomie rozszerzonym. 

  Złożone w 2021 roku  wnioski o przyznanie stypendium były rozpatrywane przez komisję powołaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, która utworzyła listę rankingową zawierającą w sumie 50 studentów rekomendowanych do przyznania stypendium. Wysokość stypendium wynosi 2500 złotych.

  źródło: materiały na stronie Samorządu Podkarpackiego

  W tym roku stypendium otrzymali głównie studenci Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (27 osób) oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego (22 osoby). Stypendium otrzymała też jedna osoba z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Największą grupę stypendystów stanowią studenci kierunku lekarskiego, lotnictwa i kosmonautyki oraz informatyki. Pozostali wybrali m.in. kierunki: inżynieria i analiza danych, inżynieria w medycynie, finanse i rachunkowość, matematyka.

  Joanna Chomiczewska, studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim, w imieniu wszystkich studentów podziękowała marszałkowi za przyznane wsparcie:

  – W imieniu wszystkich stypendystów pragnę podziękować za przyznane nam stypendia, które pozwolą nam lepiej realizować nasze plany i marzenia

  – powiedziała.

  źródło: materiały na stronie Samorządu Podkarpackiego

  Wśród stypendystów większość studentów stanowią mieszkańcy województwa podkarpackiego, ale są również mieszkańców województw ościennych: małopolskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego.

  Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego tego dnia również wręczał stypendia.

  – Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy otrzymali dziś stypendia. Marszałek siedem lat temu zapoczątkował tę wspaniałą ideę i kontynuuje ją z sukcesem do dziś. Zauważmy, że nagrodzeni stypendiami marszałka zostali docenieni ludzie, którzy w przyszłości będą pracować w różnych profesjach. To znaczy, że zależy nam na tym, żeby województwo rozwijało się wszechstronnie, w każdym kierunku

  – mówił.

  źródło: materiały na stronie Samorządu Podkarpackiego

  Gala była także okazją do wręczenia dodatkowych stypendiów dla uczniów uzdolnionych artystycznie, w ramach Programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zagubić talentu”. To program realizowany od 2008 roku, który wspiera uczniów posiadających w swoim dorobku wybitne osiągnięcia edukacyjne oraz artystyczne. W ramach tego programu Zarząd Województwa Podkarpackiego w październiku przyznał 109 stypendiów za osiągnięcia naukowe oraz wybitne osiągnięcia artystyczne, a także nagrody pieniężne.

  Ze względu na bardzo wysoki poziom osiągnięć kandydatów do stypendiów, zarząd województwa zabezpieczył dodatkowe środki finansowe, dzięki czemu udało się przyznać kolejnych 18 stypendiów dla uczniów uzdolnionych artystycznie. Do grona tegorocznych stypendystów Programu „Nie zagubić talentu” dołączyli uzdolnieni muzycy, plastycy, recytatorzy oraz tancerze.

  Kwota przeznaczona na stypendia w ramach Programu „Nie zagubić talentu” w roku 2021 to ponad 335 tys. zł, na rok 2022 przewidziane jest ponad 426 tys. zł. Dzięki staraniom Zarządu Województwa Podkarpackiego, od przyszłego roku szkolnego zwiększy się nie tylko liczba stypendiów, ale również wysokość stypendiów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com