sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym dla mieszkańców Gminy Trzebownisko

  Polecamy

  Zuzanna Jarosz
  Zuzanna Jarosz
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Trwa program bezpłatnych szczepień profilaktycznych przeciwko pneumokokom skierowany do mieszkańców miejscowości: Trzebownisko, Łąka, Terliczka, Łukawiec, Stobierna, Tajęcina, Zaczernie, Jasionka, Wólka Podleśna oraz Nowa Wieś. Z akcji mogą skorzystać osoby powyżej 60 roku życia.

  To niepowtarzalna szansa, aby ochronić się przed bakterią będącą przyczyną chorób układu oddechowego, w tym groźnego dla zdrowia i życia pneumokokowego zapalenia płuc, którego – w dobie wciąż przybierającej na sile pandemii COVID-19 – szczególnie należy unikać. Takie działania są rekomendowane m.in. przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Światową Organizację Zdrowia WHO.

  Pneumokoki to poważne bakterie, które nazywamy także dwoinką zapalenia płuc. Mogą być one przyczyną  zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych, czy posocznicy zwanej sepsą. Zdarza się, że po zakażeniu pacjent wymaga hospitalizacji. szacowane jest także, że 1 na 20 zachorowań kończy się śmiercią. Profilaktyczne szczepienie może więc ochronić pacjentów przed bardzo poważnymi skutkami zachorowań

  – tłumaczy i ostrzega dr n. med. Ryszard Konior, Prezes Zarządu Fundacji „Aby Żyć”.

  fot. Plakat wydarzenia

  Do grup szczególnego ryzyka należą głównie osoby starsze. Program profilaktycznych szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokom to świetna okazja, aby jeszcze przed świętami zadbać o zdrowie swoje, ale także swoich bliskich. Warto pamiętać, że nawet jeśli teraz jesteśmy w pełni sił, w każdej chwili możemy być narażeni na zakażenie bakteriami pneumokokowymi – szczególnie w przypadku dużych skupisk, takich jak np. świąteczne zakupy, święta spędzane w gronie rodziny. Dzięki pełnej refundacji szczepienia, mieszkańcy Gminy nie muszą martwić się o bariery finansowe, które mogłyby być znaczące w aktualnym okresie. Szczepionkę przeciw pneumokokom można łączyć ze szczepionką przeciw grypie. Można podawać ją też nawet dzień przed lub dzień po szczepieniu przeciw COVID-19. Szczepienia są obecnie jedyną, dostępną i bezpieczną metodą ochrony przed infekcjami pneumokokowymi.

  Celem programu jest zmniejszenie zachorowań wywoływanych przez chorobę pneumokokową o min. 30% w populacji osób powyżej 60 r. ż. objętych programem, czyli zamieszkałych na terenie Gminy Trzebownisko

  -mówi dr Sławomir Porada

  Program finansowany jest z budżetu Urzędu Gminy Trzebownisko. Realizatorem inicjatywy jest Centrum Medyczne „MEDYK”, mieszczące się w Jasionce przy ulicy Jasionka 954F.

  Rejestracja odbywa się pod numerami: (17) 865 20 92 oraz 509 890 627.

  Szczepienia trwają do końca bieżącego roku. Może z nich skorzystać każda osoba objęta programem.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com