poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Rzeszowski MZBM zawiesił 20 budek dla jerzyków. Spółka zapowiada umieszczenie w mieście aż 400 kolejnych

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Kolejne 20 budek dla pożytecznych ptaków zwanych jerzykami zawiesił Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Znalazły się one na elewacji remontowanego budynku przy ul. Leszczyńskiego 3a. Plany są znacznie większe. W magazynach MZBM czeka na umieszczenie na ścianach budynków 400 budek przekazanych przez Urząd Miasta Rzeszowa. Akcja jest wspierana przez Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.

  – Zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne w miejskim ekosystemie były jerzyki. Mówię były, bo jakiś czas temu niemal całkowicie zniknęły z krajobrazu miasta. W ostatnich latach zaczęły się pojawiać, jednak nie jest ich zbyt dużo. Bardzo nam zależy na tym, by znalazły w Rzeszowie odpowiednie warunki do życia. Dlatego postanowiliśmy na naszych budynkach wieszać budki lęgowe dla tych ptaków

  – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

  – Sama obecność ptaków w mieście ma wymiar ekologiczny, ale jerzyki wnoszą jeszcze jedną bardzo istotną, pośrednią, korzyść. Te ptaki masowo zjadają komary. Ograniczenie liczebności tych uciążliwych owadów pozwoli z kolei na rezygnację z bardzo szkodliwych dla środowiska oprysków, podczas których giną nie tylko komary, ale wszystkie owady, w tym zapylacze

  – dodaje.

  fot. materiały prasowe

  O wieszanie budek dla jerzyków apelował Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa a MZBM zaplanował szeroko zakrojoną akcję zachęcania jerzyków do gniazdowania w Rzeszowie. Miasto mocno wspiera spółkę.

  – Docelowo na budynkach mieszkalnych zarządzanych przez naszą spółkę planujemy zawiesić około 500 budek lęgowych dla jerzyków. Kilkadziesiąt już zostało zawieszonych, a w naszych magazynach mamy jeszcze 400 budek przekazanych nam przez Urząd Miasta Rzeszowa

  – mówi Jerzy Jędryka, specjalista ds. pozyskiwania funduszy rzeszowskiego MZBM.

  Wylicza, że na wszystkich budynkach Rejonów Obsługi Mieszkańców budki już zawieszono. Jest ich w sumie 15 sztuk. Następne 15 mieszkań dla jerzyków zawisło już także na ścianie budynku mieszkalnego przy ulicy Dąbrowskiego 81. Razem z budkami zawieszanymi przy ul. Leszczyńskiego będzie ich już 50.

  Przy ulicy Leszczyńskiego 3a. trwa remont budynku mieszkalnego. MZBM wykorzystał tę okoliczność za zawieszenie kolejnych budek dla ptaków. Budynek zyskał nie tylko ocieplenie fundamentów, kapitalny remont dachu i ocieplenie ścian oraz nową elewację, ale także dwadzieścia estetycznych budek dla jerzyków.

  Jerzyk jest naturalnym wrogiem komarów. Potrafi dziennie zjeść ich około 20 tysięcy. W ostatnich latach liczba tych ptaków znacznie się zmniejszyła. By ratować ich populację w miastach zaczęto wieszać dla nich budki lęgowe.

  fot. materiały prasowe

  Ornitolodzy radzą, że budki najlepiej jest wieszać od wschodniej lub północnej strony budynków. Te na ścianie budynku przy Leszczyńskiego zawisły od strony północnej. Budki powinny wisieć możliwie jak najdalej od okien lub na ścianie bez okien, co najmniej 5 metrów nad ziemią bo ten ptak potrzebuje dużo przestrzeni by odpowiednio złapać poziom lotu po wyskoczeniu z budki. Ornitolodzy dodają, że warto wieszać co najmniej kilka budek na jednej ścianie, bo jerzyki to ptaki stadne. Niemal całe życie spędzają w locie i nie niszczą elewacji budynków. Potrafią w ciągu doby przelecieć nawet 800 kilometrów. Na zimę odlatują. Młode jerzyki wracają do nas z Afryki – do miejsc, gdzie przyszły na świat – dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej czyli po dwóch latach.

  – Liczymy, że te ptaki, które wrócą do Rzeszowa zasiedlą nasze budki. Zamierzamy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lęgowego wszystkie 400 budek, które mamy w magazynie, rozwiesić na ścianach zarządzanych przez nas budynków. Liczymy, że za naszym przykładem pójdą inni zarządcy nieruchomości

  – kończy prezes Roman Szczepanek.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com