środa, 24 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Inicjatywa Trójmorza – szanse, oczekiwania, możliwości

    Polecamy

    Redakcja
    Redakcja
    Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
    - Reklama -

    Już jutro (07.12.2021) Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie podejmie temat Inicjatywy Trójmorza. Na pytanie RODM w Rzeszowie odpowie dr Łukasz Lewkowicz.

    Debata z dr Łukaszem Lewkowiczem odbędzie się na profilu RODM w Rzeszowie. W trakcie rozmowy ekspert odpowie na pytania związane z inicjatywą Trójmorza. Początek na profilu RODM od godziny 18:00. Wydarzenie dostępne jest tutaj.

    Czym jest inicjatywya Trójmorza?

    Pierwsze spotkanie Inicjatywy Trójmorza miało miejsce 29 września 2012 roku w Nowym Jorku. Trójmorze skupia 12 państw: Polskę, Austrię, Bułgarię, Chorwację, Węgry, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Rumunię, Słowację i Słowenię. Trójmorze skupia się m.in na inicjatywach związanych z transportem (Via Carpatia), energetyki, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Państwa wchodzące w skład Trójmorza chcą, aby Europa Środkowa i Wschodnia stały się bardziej konkurencyjne, co doprowadzi do wzmocnienia Unii Europejskiej jako całości.

    Krótki rys biograficzny dr Łukasza Lewkowicza

    dr Łukasz Lewkowicz – politolog. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Adiunkt w Katedrze Myśli Politycznej Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Starszy analityk w Zespole Wyszehradzkim Instytutu Europy Środkowej. Zainteresowania badawcze: historyczne i współczesne stosunki polsko-słowackie, polityka wewnętrzna i zagraniczna Republiki Słowackiej, funkcjonowanie Grupy Wyszehradzkiej i Inicjatywy Trójmorza, współpraca transgraniczna w Europie Środkowej, komunikowanie polityczne, myśl geopolityczna. Praktykant w Ambasadzie RP w Bratysławie. Odbył staże naukowe na Słowacji, w Czechach i na Litwie. Autor licznych artykułów naukowych i książek, w tym monografii autorskich: Niewykorzystane sąsiedztwo? Ukraina w polityce zagranicznej Republiki Słowackiej (1993-2020), „Prace Instytutu Europy Środkowej” 2021, nr 7, ss. 82; Federacja Rosyjska w polityce wewnętrznej i zagranicznej Republiki Słowackiej (1993-2020), „Prace Centrum Europy Wschodniej UMCS” 2020; Współpraca transgraniczna państw Grupy Wyszehradzkiej: uwarunkowania, struktury, perspektywy, „Prace Instytutu Europy Środkowej” 2020, nr 13; Euroregiony na pograniczu polsko-słowackim. Geneza i funkcjonowanie, Lublin 2013.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com