-0,2 C
Rzeszów
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
+

  Uroczyste święto górników w Filharmonii Rzeszowskiej. Wręczono odznaczenia państwowe

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Filharmonii Podkarpackiej odbyły się uroczystości barbórkowe. Podczas wydarzenia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła odznaczenia państwowe przyznane postanowieniem Prezydenta RP.

  Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława, następnie w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyła się akademia barbórkowa zorganizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa, Oddział Zakładu Gazowniczego w Jaśle. Uroczystość była okazją do wręczenia Medali za Długoletnią Służbę osobom wyróżniającym się wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

  fot. materiały PUW

  Wojewoda złożyła odznaczonym serdecznie gratulacje, przekazała także uczestnikom życzenia z okazji tradycyjnej barbórki – święta górników, geologów i innych osób wykonujących zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. 

  Podczas wydarzenia podkreśliła również, że na podkarpackiej ziemi święto ,,barbórka” nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ jest ona uważana za kolebkę górnictwa naftowego oraz gazownictwa.

  –  To właśnie na naszym terenie w XIX w. żył i działał Ignacy Łukasiewicz, twórca pierwszej na świecie lampy naftowej, która zapłonęła 31.07.1853 r. we lwowskim szpitalu. Datę tę uważa się za symboliczne narodziny przemysłu naftowego

  – mówiła.

  fot. materiały PUW

  Przypomniała także, że 2022 rok został ustanowiony przez Sejm rokiem Ignacego Łukasiewicza.

  fot. materiały PUW

   W tym szczególnym dniu należą się wielkie podziękowania za Państwa pracę, wytrwałość w wykonywaniu trudnego zawodu i za oddanie sprawom waszego przedsiębiorstwa. Szczególnie doceniam Państwa trud, zaangażowanie i działalność, która buduje bezpieczeństwo energetyczna naszego kraju, naszych  mieszkańców

   – dodała wojewoda, życząc zdrowia, wytrwałości i wszelkiej pomyślności.

  fot. materiały PUW
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -