0,1 C
Rzeszów
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
+

  Uroczystość upamiętnienia patrona 3.PBOT. Odsłonięcie pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Rzeszowie odbyło się odsłonięcie pomnika upamiętniającego postać płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. ,,Pług”, który jest patronem 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie odbyło się w dzień urodzin pułkownika. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Starosty Powiatu Rzeszowskiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa.

  Uroczystość rozpoczął dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Michał Małyska. Następnie do zgromadzonych na placu przed budynkiem dowództwa 3. PBOT zwrócił się Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

  fot. materiały PUW

  – Wierni byli przysiędze, niejednokrotnie w skomplikowanych warunkach konspiracji i osaczenia przez wroga musieli podejmować bardzo trudne decyzje. Podejmowali walkę ufając, że kiedyś nadejdzie jej kres, a Polska będzie wolna

  – mówił Dariusz Iwaneczko.

  Do uczestników uroczystości list skierował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który został odczytany przez wojewodę Ewę Leniart.

  Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że pamięć o postaci Łukasza Cieplińskiego była kultywowana przede wszystkim przez jego podkomendnych, potem przez działaczy opozycji antykomunistycznej – ludzi ,,Solidarności”.

  fot. materiały PUW

  – Bardzo dziękuję żołnierzom tej Brygady, że tak troszczą się o pamięć swojego patrona. Przekuwając ją nie tylko w monument, który dzisiaj odsłaniamy, ale we wszelkie działania, które świadczą o tym, że postać ich patrona – bohatera, jest wyznacznikiem ich działalności. Daje to spełnienie testamentu pokolenia żołnierzy Armii Krajowej, a potem ,,Żołnierzy Wyklętych”, którzy dla wolnej Polski poświęcili swoje życie i swoją wolność

  – mówiła Ewa Leniart.

  Następnie głos zabrał marszałek Władysław Ortyl.

  – Uroczystość skromna, lecz o wielkiej wymowie. Uroczystość, która nigdy – choćby przybrała wielkie formy – nie odda pełnego honoru da wszystkich dokonań i wielkiego poświecenia płk. Łukasza Cieplińskiego

  – mówił marszałek.

  fot. materiały PUW

  W rzeszowskich uroczystościach wzięli udział bliscy płk. Cieplińskiego, jego synowa Magdalena Kuińska z rodziną i bratanek Tomasz Dominik.

  Pomnik autorstwa krakowskiego rzeźbiarza artysty Wiesława Domańskiego poświęcony jest wybitnej postaci płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, żołnierza Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz „NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawalera Orderu Virtuti Militari i Orderu Orła Białego, patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Pomnik usytuowany jest na terenie dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Lwowskiej 4 w Rzeszowie.

  fot. materiały PUW

  Monument przedstawia popiersie pośmiertnie awansowanego do stopnia płk. Łukasza Cieplińskiego w kurtce oficerskiej munduru galowego Wojska Polskiego II RP wraz z oznaką stopnia podpułkownika na pagonach oraz na lewej piersi munduru symbolem odznaczenia Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także czapce oficerskiej z Orzełkiem, wraz z oznaką stopnia podpułkownika. Na granitowym cokole umieszczone są odlane z brązu – Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945–1954 i symbol 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz tablica memoriałowa rozpoczynająca się od cytatu za płk Cieplińskim:

  „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze.

  Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą,

  jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą.

  Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”

  fot. materiały PUW

  Fundatorami pomnika są: Fundacja PGE, Huta Stalowa Wola S.A. Polska Grupa Zbrojeniowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Szkoła Nauki Jazdy Wiraż.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -