21,6 C
Rzeszów
sobota, 2 lipca, 2022
+

  Powstanie Centrum opiekuńczo-mieszkalne w gminie Kamień

  Polecamy

  Monika Służały
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na utworzenie placówki zostanie przekazana kwota w wysokości 3 mln złotych. Minister Marlena Maląg przekazała promesę na utworzenie Centrum opiekuńczo-mieszkalnego w gminie Kamień. Spotkała się także z podopiecznymi Dziennego Domu Senior+

  Minister Maląg powiedziała, że na Podkarpaciu powstanie 9 takich centrów, z 94 zaplanowanych dla całej Polski, wspomniała, że jest to jeden z elementów wsparcia w stronę osób z niepełnosprawnościami.

  Kamieńskie Centrum obejmie wsparciem 20 dorosłych osób, posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności, w tym 13 osób w ramach pobytu całodobowego i 7 osób w ramach pobytu dziennego. Dla jednych stanie się ono domem, innym zapewni całodzienną opiekę, umożliwiając włączenie osób z niepełnosprawnościami do społeczności lokalnej, pozwalając im w miarę potrzeb na samodzielne i godne funkcjonowanie. Odciąży opiekunów w codziennych zajęciach.

  –  Cieszę się, że Kamień dołącza do grona gmin, w których powstanie takie miejsce wsparcia 

   – powiedziała minister Maląg, wręczając władzom gminnym promesę na kwotę 3 mln zł. Przypomniała, że dodatkowy nabór wniosków w ramach programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” trwa do końca listopada. Do wzięcia jest 30 mln zł.

  – Naszym celem jest bezpieczna Polska szczęśliwych rodzin. Dbamy o zrównoważony rozwój całego kraju, nie tylko metropolii i ich otoczenia. Dostrzegamy tych wszystkich, którzy wymagają szczególnej uwagi: osoby starsze, niesamodzielne, z niepełnosprawnościami.

  – mówiła minister Maląg. 

  Utworzony w 2018 roku Fundusz Solidarnościowy pozwala na aktywne wspieranie osób potrzebujących pomocy obszarach, zdrowotnym, zawodowym, społecznym czy finansowym. Z jego środków rząd finansuje nie tylko tworzenie Centrów opiekuńczo-mieszkalnych, ale też programy opieki wytchnieniowej i asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnościami.

  – Nowelizacja ustawy okołobudżetowej w latach 2022 – 2024 na działania w ramach pakietu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” (S-A-M!) umożliwia na przekazanie dodatkowego miliarda złotych na programy dotyczące rehabilitacji społecznej, zawodowej i leczenia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

  – przypomniała minister.

  Jak wskazał Marcin Warchoł, na swoim profilu facebookowym:

  Wspieramy Seniorów i osoby niepełnosprawne! Rząd Zjednoczonej Prawicy wspiera wszystkie osoby niepełnosprawne, które muszą radzić sobie z różnymi przeciwnościami losu wynikającymi z różnych ich ograniczeń. Działania rządu wpływają również na poprawę jakości życia osób starszych dlatego w ramach programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” gm. Kamień otrzymała dofinansowanie na ponad 3 mln zł na utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnościami. Środki te pochodzić będą z Funduszu Solidarnościowego. Celem tej placówki będzie świadczenie usług opiekuńczych i integracja osób z niepełnosprawności oraz pomoc w ich usamodzielnieniu i powrocie do aktywności, a także dbanie o jak najlepszą kondycję społeczną, fizyczną i psychiczną. Dziękuję Pani Minister Rodziny i Polityki Społecznej – Marlenie Maląg oraz samorządowcom, którzy wspierają nowe inwestycje na Podkarpaciu. Wspólna praca i zaangażowanie pozwala na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz rozwój naszej Ojczyzny!

  Facebook

  Do uczestników spotkania zwróciła się także wojewoda Ewa Leniart. Wojewoda podkreślała sprawność podkarpackich samorządów w sięganiu po rządowe środki.

  Faktem jest, że minister Rodziny i Polityki Społecznej, odwiedzając takie miejscowości jak Miejsce Piastowe, Boguchwałę czy dziś Kamień – odwiedza te gminy, które są wyjątkowe jeżeli chodzi o sposób wykorzystania programów i środków rządowych, przeznczonych na zaspokajanie potrzeb społecznych. Możemy powiedzieć, że te samorządy stanowią pewnego rodzaju awangardę nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce

  – powiedziała Ewa Leniart.

  W ciągu ostatnich sześciu lat, polski rząd stworzył mechanizmy, że jeżeli samorząd chce spełnić oczekiwania społeczne, to w każdym aspekcie życia społecznego, jest je w stanie zaspokoić 

  – dodała wojewoda.

  Wojewoda wskazała także potencjał realizowanej inwestycji. 

  Realizacja Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego to także jest odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. 13 z nich znajdzie tu opiekę całodobową, 7 będzie miało możliwość przebywania dziennego. Centrum da także możliwość zafunkcjonowania dodatkowej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, w momencie kiedy ich potrzeby w tym zakresie wrosną

   – wymieniała.

  Dziewięć inwestycji o tym charakterze, zapewnia województwu podkarpackiemu drugie miejsce w kraju  pod względem liczby takich placówek, tuż za Mazowszem. 

  Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
  Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
  Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
  Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

  Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, Marcin Warchoł

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -