20,6 C
Rzeszów
środa, 17 sierpnia, 2022
+

  ,,Istnienie Poszczególne” – słuchowisko inspirowane życiem Tomasza Stańko

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Twórcy inicjatywy ,,Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” realizowanej przez Fundację Rzeszowską zapraszają na przedpremierowy, stacjonarny odsłuch słuchowiska inspirowanego życiem i twórczością Tomasza Stańko pt. ,,#Istnienie Poszczególne” w reż. Michała Chołki.

  W ramach Rzeszów Jazz Festiwal w pubie Niezła Sztuka w BWA w Rzeszowie, w niedzielę 28 listopada 2021 r. o godz. 17 odbędzie się stacjonarny odsłuch ,,Istnienia Poszczególnego”. Radiowa premiera słuchowiska odbędzie się 30 listopada 2021 r. w ogólnopolskim Radio 357.

  Tomasz Stańko przyjeżdża do rodzinnego Rzeszowa, żeby zaprezentować nowo napisany hejnał miasta. Wizycie towarzyszą skrajne emocje. W oczekiwaniu na koncert muzyk przypomina sobie całe swoje życie i koniecznie chce zakończyć jedną niezałatwioną od dawna sprawę… Tutaj wszystko się zaczęło, czy również tu wszystko się skończy?

  źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

  Słuchowisko „Istnienie Poszczególne” to historia inspirowana życiem i twórczością Tomasza Stańko z silnie obecnymi wątkami biograficznymi, niepozbawiona jednak również fikcji literackiej.

  Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest związany z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Michał Chołka. W rolę Tomasza Stańko wcielił się Robert Żurek – jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Inicjatorem powstania słuchowiska, a także koordynatorem muzycznym jest Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz.

  źródło: YouTube

  Nieodłącznym elementem słuchowiska jest improwizowana muzyka, którą stworzyli czołowi polscy muzycy jazzowi: Tomasz Nowak, Michał, Szkil, Piotr Lemańczyk i Dawid Fortuna. Poprzez narrację i odpowiednio wykreowany muzyczny klimat twórcy słuchowiska przybliżają świat Tomasza Stańko, jego charakter, artystyczną postawę i bezkompromisową twórczą drogę pełną przeciwności, wzlotów i upadków, która w efekcie uczyniła zeń artystę kompletnego.

  Scenariusz i reżyseria: Michał Chołka
  W roli głównej: Robert Żurek – Tomasz Stańko
  W pozostałych rolach: Małgorzata Pruchnik-Chołka, Justyna Król, Marek Kępiński, Mateusz Mikoś, Paweł Gładyś, Mateusz Marczydło, Michał Chołka, Bartłomiej Skubisz, Tymoteusz Frączek, Adam Wrzesień, Łukasz Krasoń, Michał Lassota.
  Muzyka: Michał Szkil – fortepian, Tomasz Nowak – trąbka, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja.
  Realizacja akustyczna i montaż: Jerzy Dziobak.
  Producent: Ilona Dusza-Rzeszowska (Fundacja Rzeszowska).
  Inicjatywę „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” dofinansowano z budżetu Gminy Miasta Rzeszów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -