2 C
Rzeszów
sobota, 3 grudnia, 2022
+

  Rząd zaprezentował program Tarczy Antyinflacyjnej. Jakie działania zostały zapowiedziane?

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na profilu premiera Mateusza Morawickiego na Facebooku został opublikowany program Tarczy Antyinflacyjnej. W ramach rządowego programu została zapowiedziana obniżka podatków w obszarach paliw, energii i żywności oraz walka z inflacją.

  Za pomocą mediów społecznościowych Premier Mateusz Morawiecki opublikował Tarczy Antyinflacyjnej. Będzie on polegał na obniżeniu podatków dla wszystkich Polaków w 3 głównych obszarach:

  źródło: materiały na stronie premiera Mateusza Morawieckiego na Facebooku
  • Paliw – od 20 grudnia na 5 miesięcy ma zostać zmniejszona akcyza do minimalnego dopuszczalnego poziomu w UE, od 1 stycznia do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem rządu da to efekt w postaci obniżki o około 20 groszy na litrze benzyny.

  • Energii – od 1 stycznia na 3 miesiące ma zostać wprowadzona obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% i podatku VAT na prąd z 23% na 5%. Rząd planuje także wprowadzenie akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, a dla pozostałych odbiorców do minimum dopuszczalnego w Unii Europejskiej

  • Żywności – w formie specjalnego dodatku ma zostać zrekompensowany VAT na żywność do 0% na wiele grup produktów.

  Rząd zapowiedział również intensyfikację programu oszczędnej administracji, wprowadzanie nowych etatów i nieplanowanych urzędów. Według niego, przyniesie to budżetowi kolejne oszczędności w roku 2022 w wysokości od 3 do 5 miliardów złotych.

  źródło: materiały na profilu Kancelaria Premiera na Facebooku

  Ponadto rząd zapowiedział walkę z inflacją. Jednocześnie zaznaczył, że, jego zdaniem, jest to zjawisko w dużej mierze niezależne od Polski i efekt polityki Moskwy i Brukseli.

  Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli. Tarcza Inflacyjna rządu to wielki program obniżki podatków dla wszystkich, bez podziału równych i równiejszych! To jest nasza solidarność w obliczu trudności, z którymi wszyscy się borykamy. Jestem przekonany, że błyskawicznie odczujemy tę bezprecedensową obniżkę w portfelach

  – czytamy na profilu Mateusza Morawieckiego na Facebooku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com