9,3 C
Rzeszów
piątek, 7 października, 2022
+

  Ruszył nabór do programu Laboratoria Przyszłości. Wezmą w nim udział podkarpackie szkoły

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podkarpackie szkoły wezmą udział w programie Laboratoria Przyszłości. To rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, realizująca jeden z postulatów „Polskiego Ładu”. Na wczorajszej konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch mówiły o szczegółach tego programu.

  – Jesteśmy w trakcie naboru do programu, który realizuje Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Inicjatywa daje możliwość otrzymania środków finansowych na zakup nowoczesnego wyposażenia niezbędnego do prowadzenia zajęć tematycznych z przedmiotów, które są ważne dla rozwoju i przyszłości zawodowej uczniów 

  – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Dodała, że na ten moment 98 proc. podkarpackich szkół uprawnionych do aplikowania po wyposażenie Laboratorium Przyszłości już złożyło swoje wnioski.

  fot. materiały PUW

  O szczegółach programu mówiła podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, która podkreśliła, że celem inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

  W ramach tego przedsięwzięcia szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymają środki na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji, takich jak współpraca, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów czy znajomość nowych technologii. W ramach programu Laboratoria Przyszłości organy prowadzące szkoły mogą otrzymać do:

  • 30000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów;
  • 60000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów;
  • 70000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów;
  • 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów .

  Oznacza to, że wszystkie szkoły w Polsce otrzymają co najmniej 300 zł na ucznia. Łącznie z inicjatywy skorzysta ponad 3 miliony uczniów z 15 tys. szkół.

  W naszym województwie organy prowadzące złożyły już 937 wniosków na łączną kwotę ponad 58 mln zł.

  – Czekamy do końca listopada na wnioski z pozostałych dwudziestu  uprawnionych do aplikowania szkół 

  – mówiła podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.  

  fot. materiały PUW

  Przez kilka tygodni trwały konsultacje katalogu wyposażenia, które trafi do szkół w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Efektem tych konsultacji jest liczący 175 pozycji katalog wyposażenia, które szkoły mogą kupować za otrzymane w ramach programu środki.

  Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

  • Drukarki 3D z akcesoriami (w tym m.in. z aplikacjami, slicerami, ploterami);
  • Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami;
  • Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, oświetlenie, mikrofony);
  • Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

  Te elementy od 1 września 2022 roku będą musiały znaleźć się w każdej szkole podstawowej w Polsce, nawet jeśli placówka nie zgłosiła się do Laboratoriów Przyszłości. Założeniem programu jest umożliwienie wszystkim szkołom podstawowym w Polsce sfinansowania w całości zakupu wyposażenia podstawowego oraz wybranych przez szkoły elementów wyposażenia dodatkowego, aby wchodzący od kolejnego roku szkolnego obowiązek nie miał negatywnego wpływu na sytuację finansową organów prowadzących szkoły. Wsparcie jest udzielane w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

  fot. materiały PUW

  Szkoła wypełnia wniosek, który trafia do organu prowadzącego. Następnie wnioskuje on o przyznanie wsparcia do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem właściwego wojewody. Wszystkie wnioski można wypełnić w kilka minut i składa się je wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem strony internetowej. Na stronie dostępne są także: katalog, instrukcje składania wniosków (w formie pisemnej i wideo), a także inne pomocne materiały. Szkoły, których organami prowadzącymi są jednostki samorządu terytorialnego, mogą składać wnioski do 30 listopada. Organy prowadzące te szkoły muszą wydać co najmniej 60% otrzymanych środków do końca 2021 r. Sam sprzęt może być dostarczony do szkół najpóźniej 1 września 2022 roku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com