czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Zakończył się konkurs na Podcast Roku. Znamy zwycięzców konkursu imienia redaktora Janusza Majki

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rozstrzygnięto konkurs na Podcast Roku im. redaktora Janusza Majki. Nagrodzonych zostało aż 11 osób w 7 kategoriach. Do konkursu zgłoszono 280 podcastów, których słuchało 14 osobowe Jury. Tegoroczna pula nagród wyniosła finalnie 85 000 złotych.

  Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach digitalowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.
  Konkurs promuje wysokie standardy dziennikarskie i udane debiuty w mediach internetowych. Dlatego Jury postanowiło przyznać po 3 nagrody w kategorii Debiutanci i Pasjonaci oraz w kategorii Profesjonaliści. Ponadto wręczono 4 wyróżnienia i jedną Nagrodę Specjalną Konkursu.

  fot. materiały na stronie Rzeszów – stolica innowacji

  Na Gali Fianołwej pierwszej edycji Konkursu w Rzeszowie nagrody konkursu odebrali:

  W kategorii Debiutanci i Pasjonaci:

  • Decyzją Jury pierwszą nagrodę otrzymała Aneta Chmielińska za podcast Dzikoprzygody, „Za intymność, wrażliwość i umiejętność zaszczepienia pasji do natury u Słuchaczy w każdym wieku. Za świetne opanowanie monologu jako najtrudniejszej formy do poprowadzenia w podcaście i zachowanie przy tym zdolności do dialogowania ze Słuchaczem.”
  • Drugą nagrodę w tej kategorii dostała Joanna Żelazińska za podcast Przed obrazem, ‘’Za zbliżenie nas do sztuki i wyjątkową opowieść o tworzeniu sztuki, za umiejętność przenoszenia nas do miejsc, których być może nigdy nie odwiedzimy’’.
  • Trzecią nagrodę otrzymali Marcin Nieroda oraz Andrzej Padniewski za podcast Przyjaciele Kota Wrocka, ‘’Za wykorzystanie podcastu do uruchomienia lokalnego aktywizmu i dbałość o świadomość obywatelską, mówiąc o mieście i ludziach, którzy je tworzą, w lekko komediowej formule, zderzając luz i kpinę z kontrofensywą urzędniczej powagi.’’
  fot. materiały na stronie Rzeszów – stolica innowacji

  W kategorii Profesjonaliści:

  • Pierwszą nagrodę otrzymała Anna Dudzińska za reportaże w podcaście Raport o stanie świata, ,,Za stworzenie podcastu w podcaście – kompletnego na poziomie treści i formy, za doskonałą, autorską formułę formy dźwiękowej i perfekcyjnie prowadzoną dziennikarską narrację w reportażach oraz ponadprzeciętny pomysł: wykonanie, realizację techniczną.’’

  • Drugą nagrodę dostał Michał Matus, autor podcastu Nurt Równoległy, „Za walkę z fake newsami i obnażanie skomplikowanych mechanizmów dezinformacji oraz za atrakcyjną i innowacyjną formę podcastu – dziennikarskie śledztwo w odcinkach”

  • Trzecią nagrodę dla Profesjonalistów odebrali Agnieszka Pospiszyl i Adam Liszka za podcast My z covidowego, ,,Za umiejętność otwierania i słuchania ludzi pracujących pod ogromną presją; za doskonały przykład tego, jak dokumentować, prowadzić temat i bohatera i za wartość bezpośredniej relacji, jako wyraz wdzięczności i uznania dla całego autentycznie zaangażowanego środowiska lekarskiego’’.

  W obu kategoriach laureatki pierwszych nagród otrzymały czeki w wysokości 20 tysięcy złotych, zdobywcy drugich nagród otrzymali po 10 tysięcy złotych, a trzecich nagród po 5 tysięcy złotych.

  fot. materiały na stronie Rzeszów – stolica innowacji

  Wspólnie z Partnerami Konkursu, Jury, przyznało również następujące wyróżnienia:

  • Wyróżnienie Radia 357 – w kategorii Magnetyzująca Osobowość dla Konrada Szymańskiego za podcast Historie z Boiska, ,,Za głos, którego chce się słuchać, umiejętność zainteresowania każdego odbiorcy, szerokim i barwnym prowadzeniem tematu, za bardzo interesujący, drobiazgowy i rzetelny research, pełen ,,smaczków’’ dla odbiorcy każdego odcinka i za magnetyzującą osobowość, bez której w mediach nie ma szansy na sukces”

  • Wyróżnienie Audioteki – w kategorii Dobrze Opowiedziana Historia dla Michała Kukawskiego za Odpowiednik „Za bardzo uważny dobór historii ‘’innych’’ i opowiedzenie ich ‘’inaczej’’, za inną perspektywę obserwowania rzeczywistości, autorskie poprowadzenie narracji, umożliwiające ,,dalekie podróże’’ podczas pobytu ,,w tu i teraz’’, za uniwersalność opowieści każdego oddcinka, bardzo dobry montaż, udźwiękowienie i wzorowe warsztatowo wykonanie, co sprawiło, że są to właśnie dobrze opowiedziane historie”.

  • Wyróżnienie Patronite.pl otrzymali Bartosz Pawłowski, Małgorzata Kilian, Wioletta Myszkowska, Marcel Kiełtyka, jako autorzy podcastu Demagog. Za sprawne budowanie społeczność wokół ważnego tematu i duży potencjał dobrego rozwoju podcastu, za podjęcie potrzebnego, ważnego tematu, budując kompetencje krytycznego myślenia i oferując analityczną perspektywę w przystępny sposób dla stabilnie rosnącej społeczności.

  Wszystkim Wyróżnieniom towarzyszyła statuetka Konkursu i czek na kwotę 5 tysięcy złotych.

  Konkurs miał również na celu docenić marki, aktywnie angażujące się w podcasty. Dlatego Jury zdecydowało o wyróżnieniu honorowym w kategorii Zleceniodawcy – dla Teatru Ageneum, za podcast ,,Ateneum, słucham” za miłość do teatru pięknie ubraną w słowa oraz za umiejętne przybliżanie kultury, połączone z nienachalnym budowaniem wiarygodności marki w podcascie.

  fot. materiały na stronie Rzeszów – stolica innowacji

  Ponadto Jury przyznało, specjalna nagrodę honorowa dla Dariusza Rosiaka, autora podcastu Raport o stanie świata – za wytyczanie standardów gatunku i rynku. Za budowanie podcastu jako wiarygodnego źródła informacji, oraz za zachętę dla Słuchacza do szukania rzetelnych, mądrych i pięknych rejonów Internetu i mediów digitalowych. Jury zdecydowało nie przyznać w tej edycji dwóch nagród regulaminowych Konkursu ,,Dziecko w świecie nowych technologii” i ,,Uczniowie szkół średnich”.

  Kilkaset godzin podcastów przesłuchało 14 osobowe Jury w składzie:

  • Katarzyna Błaszczyk reportażystka radiowa i współzałożycielka inicjatywy Torba Reportera i Podcastera
  • Łukasz Błąd dziennikarz radiowy i wykładowca WSIiZ w Rzeszowie
  • Natalia Borawska dyrektor kreatywna i scenarzystka
  • Aleksandra Dąbrowska – Head of Production Audioteka
  • Justyna Dżbik – Kluge dziennikarka radiowo-telewizyjna
  • Michał Dobrzański – pomysłodawca cyklicznego raportu Słuchacz podcastów w Polsce, realizowanego przez Tandem Media
  • Karolina Hytrek – Prosiecka była dziennikarka TVN, ekspert ds. zarządzania informacją
  • Szymon Jadczak dziennikarz WP.pl, przedstawiciel think-thanku medialnego Instytut Zamenhoffa
  • Marcin Łukawski dziennikarz Radia 357 oraz wykładowca Collegium Civitas
  • Marcin Myszka autor najpopularniejszego podcastu w 2020 roku Kryminatorium,
  • Marcin Skonieczny, prezes Patronite.pl,
  • Karol Stryja, właściciel studia The Podcast Makers, Dionisios Sturis reporter i pisarz
  • Bożena Targosz prezenterka, lektorka i trenerka medialna.

  Organizatorzy Konkursu, Sara Piskor i Tomasz Majka zapowiedzieli powołanie Fundacji imienia redaktora Janusz Majki. Celem statutowym Fundacji, będzie wsparcie podcasterów w kwestiach storytellinegu, marketingu, budowy kanałów internetowych i komunikacji z odbiorcą, researchu, monetyzacji, jakości technicznej, dykcji, wsparcia produkcyjnego. Fundacja będzie nie tylko organizować kolejne edycje Konkursu Podcast Roku, ale też wspierać realizację, profesjonalizację i różnorodność form współpracy podcastów z markami oraz dbać o kulturę słowa i umiejętne opowiadanie historii dźwiękiem.

  – Pokazaliśmy, że Rzeszów, miasto innowacji, rodzinne miasto Janusza Majki, może stać się gospodarzem nowoczesnego i reprezentatywnego Konkursu, który już zgromadził ogromny potencjał kreatywny 280 Twórców. W niedalekiej przyszłości planujemy dodatkowo rozwijać program mentoringowy dla podcasterów

  – podkreślał Tomasz Majka.

  fot. materiały na stronie Rzeszów – stolica innowacji

  – Członkowie Jury już zgodzili się udostępnić swój czas i doświadczenie. Planujemy uruchomić Program dla Podcasterów wśród Uczniów Szkoł Średnich, Program Podcasterów zajmujących się tematyką Europy Wschodniej oraz popracować nad rozwojem kategorii ,,Dziecko w świecie nowych technologii’’ wspólnie z platformą Incredible Inspiration Sebastiana Kulczyka”

  – powiedziała Sara Piskor.

  Podczas Gali w Millenium Hall w Hilton Garden Inn Rzeszów, którą poprowadził Jarosław Kuźniar, oprócz wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się również debata z mecenasami i praktykami mediów internetowych i podcastów.

  Wszystkie informacje o Konkursie dostępne są na stronie: https://podcastroku.pl/ oraz w mediach społecznościowych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com