18 C
Rzeszów
poniedziałek, 16 maja, 2022
+

  Spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego. Tematem wirus ASF i HPAI

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj obradował Wojewódzki Zarząd Zarządzania Kryzysowego. Tematem spotkania była aktualna sytuacja związana z wirusem ASF oraz ryzyko pojawienia się grypy ptaków. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z regionu oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

  Na początku obrad wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek przedstawił dobre wieści dotyczące ASF. Oznajmił, że wczoraj minęło 49 dni od ostatniego potwierdzonego ogniska ASP wśród świń na Podkarpaciu.

  Janusz Ciołek przekazał także najnowsze rekomendacje Komisji Europejskiej:

  ⁃ Ukazało się rozporządzenie KE, które z dniem dzisiejszym zmienia obszary zwalczania choroby. Strefa III (czerwona) została zniesiona z terenu powiatu niżańskiego, leżajskiego, przeworskiego i części powiatów: jarosławskiego i lubaczowskiego 

  – mówił.

  Wojewódzki lekarz weterynarii poinformował również o liczbie ognisk wśród świń. Najwięcej przypadków zidentyfikowano w powiecie mieleckim (52), w powiecie stalowowolskim (2) oraz lubaczowskim (1). W przypadku dzików, na terenie Podkarpacia potwierdzono 165 takich ognisk.

  fot. materiały PUW

  Po raz pierwszy odnotowano ogniska u dzików w powiecie przemyskim, blisko Ukrainy. Realizowane są tam intensywne poszukiwania padłych dzików połączone z odstrzałem sanitarnym.

  W ramach walki z ASF odbywa się grodzenie szlaków komunikacyjnych dzików w ciągu drogi krajowej nr 9 i drogi wojewódzkiej nr 987. Wykonawcy poinformowali, że działania zakończą się do końca listopada br.

  Janusz Ciołek przypomniał także o ryzyku związanym z możliwością wystąpienia grypy ptaków:

  ⁃ Grypa ptaków to zjawisko, które występuje najwcześniej w okresie sezonowych przelotów ptaków dzikich 

  – mówił.

  Na Podkarpaciu istnieje 168 ferm drobiu, łącznie hodowanych jest tam ponad 3,5 mln zwierząt.

  Wojewoda Ewa Leniart zaapelowała do samorządowców i przedstawicieli służb o kontynuację działań prewencyjnych w walce z ASF oraz HPAI:


  – Chce poprosić łowczych o dalszą intensyfikację działań na swoich obszarach. Proszę także, aby zachować czujność, reagować na wszystkie informacje dotyczące padłych ptaków 

  – mówiła.

  Wojewoda przypomniała o kolportowaniu informacji na temat zagrożeń spowodowanych wirusami. Podkreśliła, że ważne jest, aby swoją akcję informacyjną kontynuował Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -