14,7 C
Rzeszów
środa, 5 października, 2022
+

  Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł współautorem nowej reformy wymiaru sprawiedliwości

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Sprawiedliwy i sprawnie funkcjonujący wymiar sprawiedliwości to podstawa demokratycznego państwa. Taki jest cel zmian podejmowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Obecny plan reform jest kontynuacją zmian wprowadzanych od 2016 roku, które przyniosły wiele pozytywnych efektów.

  Reformy, które miały już miejsce to np. reforma prokuratury, wprowadzenie losowego przydziału spraw sędziom, przywrócenie asesorów w sądach, reformy procesu cywilnego i karnego, demokratyzacja Krajowej Rady Sądownictwa czy ustanowienie skargi nadzwyczajnej, która umożliwia uchylanie niesprawiedliwych, już prawomocnych wyroków. 

  Założenia nowej reformy wymiaru sprawiedliwości to:

  • nowe, sprawne sądy;
  • koniec absurdów biurokratycznych, szybsze postępowania sądowe;
  • sądy bliżej ludzi;
  • gminne punkty sądowe;
  • zrównanie statusu sędziów;
  • gwarancję dla pracowników sądów.

  źródło: Biuro Poselskie Marcina Warchoła

  Reforma struktury sądownictwa łączy się z długo oczekiwaną informatyczną rewolucją w sądach. Szybsze postępowanie przed sądem i rozprawy on-line, w których można brać udział również przez smartfon, radykalne ograniczenia biurokracji i stanowisk funkcyjnych, równomierne rozłożenie pracy między sędziów – tak mają wyglądać polskie sądy po wprowadzeniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości fundamentalnej reformy – uproszczeniu systemu sądownictwa. Dzięki niej Polacy będą mogli sprawnie załatwić ważne dla siebie sprawy sądowe bez zbędnych formalności i blisko domu, nawet w punktach sądowych zlokalizowanych na terenie własnej gminy np. sprawdzić  termin prawy,  dowiedzieć  się  o  wyniku losowania sędziów  do  sprawy,  uzyskać  informacje  o  jej przebiegu,  wziąć  udział  w  rozprawie  online. 

  Reforma zakłada powołanie w miejsce rozbudowanego, zbiurokratyzowanego podziału na sądy apelacyjne, okręgowe i rejonowe – prostego i funkcjonalnego systemu sądów regionalnych i okręgowych, które zostaną utworzone w prawie 350 miejscowościach w całej Polsce. Żaden z sądów nie będzie zlikwidowany, ale zmieni się ich struktura, która będzie teraz prosta, przejrzysta i przyjazna dla obywatela.

     Gminne punkty sądowe

  Fundamentalną sprawą będzie utworzenie punktów sądowych w gminach – także tam, gdzie dotąd nie było w ogóle żadnego sądu. Punkty te, wyposażone w profesjonalny sprzęt do komunikacji internetowej, umożliwią udział w zdalnych rozprawach, będzie tam można także uzyskać informacje o terminach rozpraw i stanie sprawy.

  Podając przykład, dziś mamy Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu, Sąd Rejonowy w Nisku i na przykład mieszkaniec miejscowości Jeżowe dzisiaj do sądu rejonowego ma pół godziny. Ale jeżeli wójt w swojej gminie taki punkt sądowy utworzy, to wtedy będzie na miejscu mógł dany człowiek wiele spraw załatwić.

  – mówił Marcin Warchoł.

  źródło: Biuro Poselskie Marcina Warchoła

  Reforma wprowadzi zasadę równości zawodu sędziowskiego i stworzy dla wszystkich jednakowe szanse rozwoju zawodowego. Podwyższeniu ulegnie wynagrodzenie szeregowych sędziów. Znikną rażące dysproporcje w zarobkach, wyrażające się obecnie tym, że różnica wynagrodzeń sędziów o jednakowym stażu może sięgać ponad 4 000 zł. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com