28,9 C
Rzeszów
sobota, 25 czerwca, 2022
+

  Akcja ustawiania budek dla jeży w rzeszowskich parkach już na finiszu

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Jeże w rzeszowskich parkach będą mogły znaleźć schronienie na zimę w specjalnie ustawionych drewnianych skrzyneczkach. Zakup domków dla jeży to część zadania realizowanego w ramach programu „Rzeszów to MY”, którego organizatorem jest Urban Lab.

  Zakup domków dla jeży to część jednego z pomysłów wybranych w pierwszym naborze w ramach programu Urban Lab ,,Rzeszów to MY”. Przedsięwzięcie zakładało ustawienie w mieście 100 takich budek. Ostatnie z nich umieszczono wczoraj na bulwarach nad Wisłokiem, a w akcję włączyła się wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak. Prowadzi go Urban Lab, który szukał pomysłów na mikro innowacje miejskie, zakładające współudział mieszkańców w realizacji ciekawy inicjatyw w przestrzeni Rzeszowa.

  fot. materiały prasowe

  – To cenna i bardzo pożyteczna inicjatywa, która uczy nas szacunku do przyrody. Co istotne, budki stawiamy na wniosek mieszkańców, bardzo cieszy mnie ich zaangażowanie w takie akcje

  – mówi wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak.

  fot. materiały prasowe

  Domki ustawione w miejskich parkach, przy skwerach i na zieleńcach będą miały zastosowanie przez cały rok. Zimą ukryte pod liśćmi mają stanowić schronienie dla zwierząt na czas zimowego snu. Natomiast kiedy zrobi się cieplej, posłużą jako miejsce schronienia dla matek z potomstwem.

  – Widząc takie budki w parkach należy pamiętać, aby nie podchodzić zbyt blisko i nie zaglądać do środka. Prosimy też, aby nie dopuszczać do niej psów, aby nie niepokoić jeży

  – mówi Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

  fot. materiały prasowe

  Oprócz domków zadanie zakłada także montaż w mieście 400 budek dla jerzyków, czyli ptaków, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z komarami. Pierwsze budki także zostały już w mieście zamontowane.

  Lokalizacje domków dla jeży:

  – bulwary nad Wisłokiem – 10 sztuk,

  – Ogród Miejski im. Solidarności – 10 sztuk,

  – Park Jedności Polonii z Macierzą – 10 sztuk,

  – Park Kmity – 5 sztuk,

  – Park Sybiraków – 5 sztuk,

  – Park Bł. Karoliny – 4 sztuki,

  – Park Szafera – 3 sztuki,

  – park przy ul. Wieniawskiego – 3 sztuki,

  – Plac Ofiar Getta – 3 sztuki,

  – Stary Cmentarz przy ul. Targowej – 3 sztuki,

  – Skwer Kotowicza – 2 sztuki,

  – Olszynki – 2 sztuki.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -