sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Konferencja wojewody Ewy Leniart w sprawie sytuacji epidemiologicznej w regionie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj odbyła się konferencja prasowa wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Spotkanie było poświęcone aktualnej sytuacji epidemicznej w regionie i zostało zorganizowane ze względu na wzrost liczby hospitalizacji.

  We wczorajszej konferencji pod Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, zastępca Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie Anna Kalandyk-Dusza oraz dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj.

  Spotkanie zostało zwołane ze względu na duży wzrost hospitalizacji w regionie. Według przytoczonych przez wojewodę danych aktualnie ogólna liczba łóżek dostępnych dla takich pacjentów to 1235, z czego 952 są już zajęte. 92 osoby wymagają leczenia przy pomocy respiratora.

  fot. materiały PUW

  – 1 września w regionie, z powodu COVID-19, hospitalizowane były 44 osoby, 1 listopada były to 493 osoby, natomiast dziś jest ich 952,  a więc ten wzrost w niespełna dwa tygodnie przekroczył 40 procent. To pokazuje, jak bardzo przyspieszyła epidemia, stąd też mój gorący apel do mieszkańców regionu o przestrzeganie wymogów sanitarnych: noszenie maseczek, zachowanie dystansu oraz skorzystanie z możliwości szczepień, by zbudować swoją odporność przeciwko koronawirusowi 

  – podkreślała Ewa Leniart.

  Wojewoda poinformowała również, że na 400 wyjazdów realizowanych przez karetki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne za ostatnią dobę, 91 stanowiły wyjazdy do pacjentów covidowych. 41 osób zostało przewiezionych do szpitali.

  fot. materiały PUW

  Uczestnicy konferencji podkreślali, że musimy się liczyć z tym, że liczba hospitalizacji będzie rosnąć, stąd sukcesywnie wydawane są kolejne decyzje zwiększające liczbę łóżek dla pacjentów covidowych.

  – Uruchomione są też dwa izolatoria, czyli placówki przeznaczone dla pacjentów zakażonych, którzy są w lżejszym stanie, a nie mają warunków, żeby odbyć izolację w domu. Takie obiekty działają w Jasionce koło Rzeszowa i Uzdrowisku Rymanów 

  – mówił dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj.

  fot. materiały PUW

  Dyrektor Bugaj poinformował także, że samych wymazowych punktach drive thru w ostatnim tygodniu odnotowano około 4 800 wymazów.

  Strukturę zakażeń na Podkarpaciu omówiła zastępczyni Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie Anna Kalandyk-Dusza. Poinformowała, że w tej chwili najtrudniejsza sytuacja jest w mieście Rzeszowie, powiecie stalowowolskim oraz łańcuckim, ponieważ wariantem dominującym jest Delta, czyli tzw. indyjska mutacja koronawirusa.

  fot. materiały PUW

  – W tym tygodniu największy dobowy wzrost zakażeń odnotowano 11 listopada. Były to 884 przypadki w ciągu doby 

  – powiedziała.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com