Jeszcze w październiku rozpoczął się kolejny semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Zarówno w Rzeszowie jak i Filiach DUT w Jaśle, Dębicy, Mielcu oraz Ustrzykach Dolnych mali studenci zaczęli semestr uczestnicząc w wykładach prowadzonych w większości miejscowościach online. Mimo, że forma ta cieszy się nadal dużym zainteresowaniem, zapisani uczestnicy nie mogli doczekać się tegorocznych warsztatów, które zaplanowane zostały w formie stacjonarnej.
W ubiegłą sobotą – 6 listopada wystartowały pierwsze warsztaty w Jaśle, Dębicy oraz Ustrzykach Dolnych. W Jaśle oraz Dębicy były to pierwsze zajęcia stacjonarne, dlatego też uczestnicy otrzymali specjalną wyprawkę składającą się z indeksu, identyfikatora oraz „Pudełka Naukowca” – tegorocznej nowości będącej zestawem edukacyjnym do samodzielnego eksperymentowania w domu. Zestawy te mają na celu rozbudzić ciekawość studentów, zwracają uwagę na samodzielność i samorozwój, który jest niezbędny w poszerzaniu ścieżki edukacyjnej każdego małego odkrywcy.
Temat pierwszych warsztatów, w Jaśle i Dębicy, dotyczył DNA czyli kwasu deoksyrybonukleinowego. Pojęcie to stało się obecnie tematem niemal wszechobecnym, będącym podstawą do zrozumienia kwestii tak znaczących, jak pochodzenie naszych cech, niektórych chorób, GMO, a nawet najnowszych typów szczepionek. Uczestnicy tych warsztatów mieli okazję poznać podstawowe wiadomości o budowie DNA oraz jego umiejscowieniu w komórce. Co więcej – zobaczyli go na własne oczy i każdy z uczestników opuścił zajęcia z próbką, którą własnoręcznie wyizolował.
Z kolei warsztaty w Ustrzykach Dolnych były tym razem „wielobarwne”. Dzieci podczas zajęć szukały kolorów ukrytych wokół nas. Pod lupę wzięły ekrany, gazety i światło zamieniając przy tym barwy różnych przedmiotów.
W każdej z powyższych Filii DUT zaplanowano również kolejne warsztaty stacjonarne, które dotyczyć będą różnych dziedzin. Na uczestników zajęć czeka jeszcze odkrywanie sekretów świata owadów zapylających, warsztat z kreatywnego rozwiązywania problemów czy zajęcia dotyczące analizowania wyników badań krwi.