czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Kryzys migracyjny. Ilu migrantów przyjmie Rzeszów?

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W związku z sytuacją panującą na granicy polsko-białoruskiej i włączeniem się Miasta Rzeszowa w akcje, której celem jest solidaryzowanie się z migrantami i uchodźcami Redakcja Kuriera Rzeszowskiego zapytała, jakie jest stanowisko Urzędu Miasta w sprawie przyjęcia i zakwaterowania ludności przebywającej obecnie przy granicy.

  W dniu 6 listopada 2021 roku rzeszowski ratusz został na godzinę podświetlony na zielono, w ten sposób Miasto Rzeszów oficjalnie włączyło się w ogólnopolską akcję „Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie! Niech Polska zaświeci na zielono!”.

  Jak czytamy w opisie wydarzenia, zielone światło miało zasygnalizować migrantom i uchodźcom, że Polacy nie są obojętni na łamanie praw człowieka na granicy państwa. Organizatorzy zaznaczyli, że bezprecedensowy kryzys humanitarny na polsko-białoruskiej granicy wymaga zdecydowanego zaangażowania. Aby ratować zdrowie i życie osób, w tym małych dzieci, które, przetrzymywane w lasach na przygranicznych terenach, marzną, głodują i cierpią.

  Pojawiła się także sentencja, odnosząca się do samorządów:

  Potrzeba dziś deklaracji, że samorządy są gotowe na przyjęcie uchodźców. Niech budynki użyteczności publicznej zaświecą na zielono na znak otwartości i wsparcia, chęci i możliwości ugoszczenia potrzebujących.

  Pojawiły się zatem pytania, które skierowaliśmy do Urzędu Miasta Rzeszowa: Ilu migrantów przyjmie nasze miasto i jakie działania pomocowe będą realizowane dla zakwaterowanych w Rzeszowie migrantów?

  W odpowiedzi przesłane zostało jedynie stanowisko Prezydentów Miast Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza w sprawie uchodźców z Afganistanu z 23 sierpnia 2021 roku, w których samorządy deklarują swoje wsparcie zaznaczając jednak, że realizacja zarówno systemowych, jak i doraźnych form pomocy cudzoziemcom nie jest możliwa bez decyzji na poziomie rządowym.

  Dopiero po uzgodnieniu zasad i zakresu współpracy, miasta UMP będą mogły szczegółowo określić skalę swojego zaangażowania w pomoc uchodźcom z Afganistanu.

  – czytamy.

  Jacy uchodźcy z Afganistanu? Skąd te informacje?

  W przesłanym do nas dzisiaj piśmie z dnia 23 sierpnia 2021r opisywana jest sytuacja, która nie odzwierciedla obecnych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

  Tłumy migrantów z terenu Białorusi dotarły w poniedziałek w pobliże polskiej granicy. Minister obrony narodowej poinformował o zwiększeniu liczebności służb w tym regionie.

  UE zawiesiła przepisy o ułatwieniach wizowych dla urzędników białoruskiego reżimu. Natomiast w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego – w ramach sztabu kryzysowego – spotkali się m.in. prezydent, premier oraz kilku ministrów. Z kolei WOT publikują zdjęcia, na których widać, jak migranci otrzymują „rady” od białoruskich służb.

  Setki nielegalnych migrantów minionej nocy zostało przetransportowanych przez białoruskie służby na granicę z Litwą, nieopodal miejscowości Kopciowo (Kapcziamiestis – lit.) w rejonie łoździejskim – informuje we wtorek portal delfi.lt.

  Według portalu, „na granicę z Litwą przetransportowano około 500 osób z granicy z Polską, gdzie kilka tysięcy nielegalnych migrantów od niedzieli próbuje wejść do Polski w pobliżu Kuźnicy”.

  We wtorek od północy na Litwie w strefie przygranicznej z Białorusią oraz w ośrodkach dla migrantów zacznie obowiązywać zaostrzony stan wyjątkowy – postanowił litewski Sejm w trybie nadzwyczajnym zdecydowaną większością głosów.

  Na chwilę obecną jednak nie znamy szczegółowych informacji dotyczących zamanifestowanego poparcia dla akcji. Nie posiadamy również informacji, czy przeprowadzone zostaną odpowiednie konsultacje z mieszkańcami miasta w przedmiotowej sprawie. Rząd poinformował dzisiaj o podjęciu wszelkich możliwych działań humanitarnych i pomocowych, migranci pozostają na terytorium Białorusi.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com