3,3 C
Rzeszów
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
+

  Trwa likwidacja piecyków gazowych w Rzeszowie

  Polecamy

  JacekSuluja
  Dziennikarz obywatelski portalu Kurier Rzeszowski
  - Reklama -

  W Rzeszowie rozpoczęła się akcja wymiana piecyków gazowych. Akcję w Rzeszowie przeprowadza Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, który w latach 2002-2020 przeprowadził wymianę 8600 piecyków gazowych w 224 budynkach.

  Jak przekonuje prezes MZBM Roman Szczepanek piecyki gazowe powinny zostać wymienione ze względu na bezpieczeństwo i ekonomię. Zauważa, że systemowe ciepło jest tańsze i bezpieczniejsze.  

  Likwidując piecyki gazowe eliminujemy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla czyli tzw. czadem- zauważa Roman Szczepanek.

  I dodaje:

  – Dawno już odeszły czasy, w których piecyk gazowy w mieszkaniu był szczytem nowoczesności i komfortu – mówi prezes Roman Szczepanek. W Rzeszowie mamy stale rozbudowywaną przez MPEC sieć, która dostarcza ciepło systemowe i korzystamy z niej. To znacznie lepsze rozwiązanie.

  Jak zauważa prezes MZBM, dzięki wymienieniu piecyków gazowych o 20 procent zmalała w tych budynkach, emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Więc nie tylko względy bezpieczeństwa i finansowe, ale również względy ekologiczne przemawiają za wymianą piecyków. Od 2002 roku liczba budynków zarządzanych przez MZBM wyposażonych w centralną ciepłą wodę wzrosła pięciokrotnie.

  MZBM na lata 2021-2022 zamierza zlikwidować kolejne 733 piecyki w 26 budynkach. Jak podaje MZBM 233 piecyki w 11 budynkach będą likwidowane w ramach projektu pod nazwą „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF” prowadzonego przez Rzeszowski Obszar Funkcjonalny.

  Przez okres 18 lat w Rzeszowie likwidacja piecyków gazowych kosztowała 35,1 mln złotych. Z czego 11,1 mln pochodziło z budżetu gminy, zaś pozostałe środki to zasoby wspólnot mieszkańców. MZBM przygotował plany na latach 2022-2028. W ciągu 6 lat chcą zlikwidować kolejne 442 piecyki gazowe w 26 budynkach, którymi zarządza MZBM.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -