0,1 C
Rzeszów
sobota, 28 stycznia, 2023
+

  Repertuar na listopad w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Na pokazy filmowe zaprasza Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”

  Polecamy

  Dawid Micał
  Dawid Micał
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
  - Reklama -

  Jesień to idealna pora roku na chodzenie do kina. Ciągnące się wieczory można skrócić wybraniem się na dobry film. W Wojewódzkim Domu Kultury, miłośnicy kina, będą mogli zobaczyć świetne pokazy filmowe. Seanse będą wyświetlane w każdy poniedziałek listopada, o godzinie 19:00.

  Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”, zaprasza na swoje pokazy do budynku WDK na ul. S. Okrzei 7. Cena pojedynczego biletu wynosi 10 zł. Istnieje możliwość zakupu miesięcznego karnetu na wszystkie cztery filmy za 30 zł.

  Repertuar na listopad wygląda następująco:

  8 listopad 2021, godzina 19:00

  W najbliższy poniedziałek wyświetlony zostanie film irańskiego reżysera, Mohammada Rasoulofa – „Zło nie istnieje”. Dramat ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterów każdej z nich, łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach. W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój nowy film poświęcił Mohammad Rasoulof. 

  fot. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

  15 listopad 2021, godzina 19:00

  W drugi poniedziałek listopada, na ekranie pojawi się film pt. „Komedianci Debiutanci” w reżyserii Emmanuela Courcola. Etienne, aktor prowadzący warsztat teatralny w więzieniu, proponuje wystawić słynną sztukę Samuela Becketta „Czekając na Godota”. Początkowo niechętna grupa kilku skazanych, z czasem angażuje się w próby poważnego przedsięwzięcia. Jest jednocześnie głośno, wesoło i filozoficznie. Wspólne wycieczki poza areszt zbliżają mężczyzn. Między reżyserem i aktorami rodzi się specyficzna więź. Jej zwieńczenie nastąpi podczas premiery w Paryżu.

  Produkcja ma już na swoim koncie Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej komedii. Znalazła się także w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Cannes 2020.

  fot. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

  22 listopad 2021, godzina 19:00

  Kolejnym filmem wyświetlanym przez WDK w Rzeszowie będzie „Ucieczka na srebrny glob”, którego reżyserem jest Kuba Mikurda. Ekranizacja z 2021 roku, prezentuje największą tajemnicę i niespełnione marzenie polskiego kina. Dokument przybliża historię powstawania filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Poznajemy także prywatne kulisy powstawania filmu, Żuławski był wówczas świeżo po rozstaniu z pierwszą żoną Małgorzatą Braunek i praca nad ambitnym dziełem stanowiła dla niego rodzaj terapii. Aby poprawić swoją pozycję i uciec od osobistej katastrofy, bohater podejmuje się tytanicznego zadania, realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii, eposu science-fiction „Na srebrnym globie”. Jeśli mu się uda, trafi do panteonu polskiego kina. Jeśli nie, jego kariera w Polsce będzie skończona. Światowa premiera „Ucieczki na srebrny glob” odbyła się 5 września 2021 w Warszawie w ramach 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Film cieszył się rekordową frekwencją zarówno podczas części kinowej, jak i on-line.

  fot. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

  29 listopad 2021, godzina 19:00

  Ostatnim seansem w listopadzie będzie „Ballada o białej krowie”. Reżyserski duet Behtash Saneeha i Maryam Moghaddam nawiązuje do najlepszych tradycji irańskiego kina, poprzez lokalną historię opowiadając o uniwersalnych, ponadczasowych wartościach.

  Życie głównej bohaterki naznaczyła wielka tragedia, jaką była śmierć jej męża. Codzienność kobiety staje na głowie, gdy się dowiaduje, że Babak został uwięziony, a w konsekwencji stracony za zbrodnię, której nie popełnił. Zrozpaczona Mina nie może pogodzić się z tragicznym w skutkach nieporozumieniem. Gdy sytuacja kobiety oraz jej córki ulega pogorszeniu, do drzwi Miny puka nieznajomy, który przekonuje, że chce spłacić zaciągnięty u jej męża dług. Ostrożna początkowo kobieta z czasem nabiera zaufania do obcego. Nie jest jednak świadoma prawdziwych motywacji, jakie stoją za jego zachowaniem.

  fot. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

  Tematyka filmów jest zdecydowanie bardzo mocna. Mimo to, każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Warto obejrzeć chociaż jeden z proponowanych filmów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com