12,7 C
Rzeszów
poniedziałek, 16 maja, 2022
+

  Wirtualna podróż od Laosu do Ekwadoru. 13. edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już za kilka dni odbędzie się kolejna edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. To jeden z największych festiwali tego typu w Polsce. Podczas wirtualnego wydarzenia będzie można usłyszeć niesamowite opowieści polskich podróżników, który odwiedzili m.in. Portugalię, Ekwador, Laos czy Irlandię.

  W dniach od 5 do 7 listopada w Urban Lab odbędzie się 13. edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej i będzie nadawane na żywo z rzeszowskiego Urban Lab. To jedyna taka impreza podróżnicza w Polsce oraz jeden z największych festiwali podróżników w kraju.

  fot. materiały organizatorów

  Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać opowieści podróżników, którzy odwiedzili wiele niezwykłych miejsc w Polsce oraz za granicą. Prelekcjom będą towarzyszyć materiały fotograficzne oraz filmowe, dzięki którym będzie można wirtualnie odwiedzić. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. ,,LIVE” będzie można obejrzeć na festiwalowej stronie www oraz profilu w portalu Facebook. 

  W czasach pandemii i ograniczeń, Jurek Arsoba postanowił na nowo odnaleźć harmonię istnienia. Na przełomie 2020 i 2021 r. okrążył Portugalię pieszo, wzdłuż jej granic, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na liczniku wybiło 2400 km, co zajęło Prelegentowi 86 dni pieszego wędrowania.

  fot. materiały organizatorów

  Jurek Pchlarz przedstawi Portugalię, którą zwiedził ze swoim 20-letnim pluszowym niedźwiedziem. Podczas prezentacji opowie jak doświadczył spowolnienia czasu, jak różnorodna, wielobarwna i oryginalna jest Portugalia, a także o tym, co mu się podobało i to co go szokowało oraz jakie mity upadły, jak można zwiedzać ten kraj na różne sposoby – nie tylko pieszo, ale także rowerem, samochodem.

  fot. materiały organizatorów

  Antek Myśliborski opowie o tym jak wygląda życie cyfrowego nomady – człowieka pracującego zdalnie z różnych zakątków świata. Opisze blaski i cienie, opowie czym się to różni od „zwykłego” podróżowania. Dowiecie się także czy dobrze pracuje się ze środka dżungli, co zrobić gdy w trakcie ważnej rozmowy z klientem sąsiedzi zażynają prosiaka i dlaczego Antek został aresztowany przez tajską policję…

  Wyjątkowym gościem festiwalu będzie Paweł Pabian, który jako pierwszy człowiek w historii zdobył podczas jednej wyprawy Diadem Polskich Gór, czyli 80 szczytów w rekordowym czasie 300 godzin. Diadem Polskich Gór to szczegółowa, ciekawsza i gwarantująca prawdziwą przygodę wersja Korony Gór Polski. Chętnie opowie o swojej przygodzie oraz doświadczeniach.

  fot. materiały organizatorów

  Elżbieta Wichrowska-Janikowska przybliży uczestnikom informacje na temat archipelagu Galapagos. Przedstawi jego położenie i występującą tam faunę oraz florę, a także ukształtowanie geograficzne oraz zurbanizowanie Ekwadoru.

  Wspólnie z Jakubem Łuczakiem będzie można udać się kachetyńskiej wsi na suprę, na które tamadą będzie sam gospodarz! Jakub – rzeszowianin – kupił w Napareuli dom, którego historia sięga ponad 100 lat i otworzył winnicę. Gość opowie także o najstarszych na świecie naczyniach do produkcji wina odnalezionych w Gruzji oraz drodze, którą „przeszedł” z Rzeszowa do Napareuli, by robić wino tak, jak przed wiekami.

  fot. materiały organizatorów

  Dagmara Bożek przedstawi jak wygląda codzienność pod biegunami z perspektywy uczestnika ekspedycji? Czego brakuje, a co wzbudza niegasnące zachwyty? Będzie to opowieść o życiu i pracy w całorocznych polskich stacjach polarnych na Spitsbergenie i Wyspie Króla Jerzego.

  Na uczestników czekają również opowieści Moniki Witkowskiej o zdobyciu szczytu Lhotse (czwartej co do wysokości góry świata), Dawida Tomali – sportowca na olimpiadzie w Tokio, Iśki Marchwicy o irlandzkim ,,loop walk”, Piotra Wnuka o Laosie, Jędrzeja Majki o przyprawach oraz Kasi, Marka i Malwiny Szewczyk na temat naszego rodzimego Podkarpacia.

  fot. materiały organizatorów

  Piątek (5.11.2021)

  18:00 – Rozpoczęcie 13. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata

  18:15 – Pieszo dookoła Portugalii – Jerzy Arsoba

  19:15 – Biuro na końcu świata – Antoni Myśliborski

  20:15 – Pod biegunami – Dagmara Bożek

  Sobota (6.11.2021)
  16:00 – W 80 gór dookoła Polski – Diadem Polskich Gór – Paweł Pabian

  17:00 – Galapagos i reszta Ekwadoru – Elżbieta Wichrowska-Janikowska

  18:00 – 8000 roczników – historia wina w Gruzji – Jakub Łuczak

  19:00 – Lhotse – lodowa siostra Everestu – Monika Witkowska

  20:00 – Sportowiec w podróży – Złote Tokio – Dawid Tomala – spotkanie poprowadzi Jakub Niziński

  Niedziela (7.11.2021)
  16:00 – Czerwone drzwi Irlandii – Iśka Marchwica

  17:00 – Zielone Podkarpacie – szlakiem rezerwatów i ciekawostek – Kasia, Marek i Malwinka Szewczyk

  18:00 – Laos. Opowieść o Katu, Akha oraz Khmou – Piotr Wnuk

  19:00 – Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat – Jędrzej Majka

  20:00 – Zakończenie 13. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego

  13. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego – Pana Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa – Pana Konrada Fijołka.

  fot. materiały organizatorów

  Partnerem Strategicznym Festiwalu jest LOTTO, Partnerem Złotym ERGO Ubezpieczenia Podróży. Partnerami Festiwalu są: Województwo Podkarpackie, Miasto Rzeszów oraz Urban Lab Rzeszów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -