wtorek, 16 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Wczoraj odbyła się dyskusja o studium i nowych pomysłach na tereny zielone w mieście

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wtorkowe spotkanie w Urban Lab było poświęcone tematyce zieleni w mieście, krajobrazu miejskiego, adaptacji miasta do zmian klimatu oraz retencji. Podczas Rzeszowskiego Forum Zieleni zgłoszono także wiele propozycji zielonych inwestycji.

  W spotkaniu wzięli udział: prezydenta Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, dyrektor Biura Rozwoju Miasta Barbara Pujdak i jej zespołu przygotowującego studium oraz przedstawiciele organizacji walczących o ochronę zieleni m.in. Społeczni Strażnicy Drzew, aktywiści miejscy, przedstawiciele środowiska akademickiego, architekci oraz  przedstawiciele środowiska działkowców.

  Forum było spotkaniem dotyczącym tworzonego w mieście nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Studium jest dokumentem bardzo ważnym, ponieważ określa kierunki zagospodarowania dla obszaru całego miasta

  Zmierzamy do tego, aby w przyszłości w Rzeszowie tereny zielone, biologicznie czynne zajmowały 30-35 proc. powierzchni miasta. Będzie to możliwe dzięki odpowiednim zapisom w studium i kolejnym krokom, które konsekwentnie będziemy wykonywali.

  – mówił Konrad Fijołek.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Podczas spotkania padły pytania m.in. o to, czy w nowym studium zachowane zostaną istniejące obecnie w Rzeszowie ogrody działkowe oraz czy przewidywane są tereny pod tworzenie nowych. 

  W nowym studium na terenach zieleni nieurządzonej jest zapis o możliwości utworzenia tam nowych ogrodów działkowych.

  – informowali pracownicy Biura Rozwoju Miasta.

  Prezydent Miasta Rzeszowa tłumaczył, że zapis w studium dotyczący wprowadzenia funkcji publicznej w ogrodach działkowych dotyczy tylko tego, aby kiedyś, w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, można tam było urządzić np. park. Na terenach tych ogrodów nie będzie, po uchwaleniu studium, możliwości oddania gruntu np. pod budownictwo mieszkaniowe.

  Oczywiście są skrajne przypadki, gdzie nie ma innej możliwości poprowadzenia np. drogi jak z wykorzystaniem skrawka ogrodów. Tak jest bodaj w dwóch przypadkach – na osiedlu Przybyszówka, gdzie osiągnięto już porozumienie, i na Zalesiu, gdzie rozmowy trwają. W tych dwóch przypadkach zależało mi i zależy na minimalizowanie strat i na osiągnięciu porozumienia w drodze rozmów. 

  – tłumaczył.

  Konrad Fijołek przedstawił także, pomysł, że dotacje od miasta w pierwszej kolejności dostanie ten ogród, który zadeklaruje, że fragment terenu przeznaczy np. na wzorcowy ogródek, który byłby dostępny dla grup szkolnych.

  fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  Podczas Rzeszowskiego Forum Zieleni zgłoszono wiele propozycji zielonych inwestycji. Mirosław Ruszała ze stowarzyszenia Ekoskop zaproponował, by znajdującą się w mieście strzelnicę wojskową w przyszłości przekształcić w park miejski.

  Warto także zająć się terenem, na którym znajdują się źródła Mikośki. To potężny teren, gdzie żyją bobry. Chciałbym, aby w tej okolicy powstał las miejski.

  – proponował. 

  Inna propozycja to utworzenie miniparków, który roboczo nazwany został splickim i klagenfurckim. Pomysł wypłynął ze strony służb dyplomatycznych Chorwacji i Austrii, w których Rzeszów ma miasta partnerskie – Split i Klagenfurt.

  Wszystkie propozycje, które padły podczas forum są bardzo ciekawe i będziemy je szczegółowo analizowali. Muszę podkreślić, że studium to dopiero pierwszy krok. Kolejnym będzie uchwalanie planów miejscowych, następnie przed miastem wysiłek finansowy w postaci wykup terenów – tak będzie np. w przypadku działek na Kopcu Konfederatów, a jeszcze kolejnym krokiem będzie ich urządzanie.

  – powiedział Konrad Fijołek

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com