17,2 C
Rzeszów
czwartek, 11 sierpnia, 2022
+

  Samhain – celtyckie zakończenie lata

  Polecamy

  Dorota Grochala
  Dziennikarz obywatelski - portalu Kurier Rzeszowski
  - Reklama -

  Samhain (zwane również wigilią Samhain) było najważniejszym z celtyckich świąt związanym z zakończeniem roku i żniw. Obchodzone ono było w nocy z 31 października na 1 listopada, a podczas jego trwania Celtowie czcili duchy przodków. Od święta Samhain wywodzi się Halloween, o którym więcej napiszę w kolejnym artykule.


  Czas w którym przypadało Samhain był szczególnie ważny dla ludności celtyckiej – oznaczał zakończenie roku, okresu zbiorów, początek zimy – dni stawały się coraz dłuższe a ludzie coraz więcej czasu spędzali w domach.
  Celtowie wierzyli iż w święto Samhain otwiera się przejście pomiędzy światem żywych i umarłych, a duchy odwiedzają ziemię by spędzić na niej najbliższy rok i w kolejne Samhain powrócić w zaświaty.


  W czasie Samhain przed zapadnięciem zmroku palono ogniska i latarnie które miały wskazywać drogę dobrym duchom a złe zaś odstraszać. W ogniskach spalano kości i zwierzęce resztki. Wokół ognia odbywały się tańce śmierci, często mocno zakrapiane alkoholem, z towarzystwem wróżb i czarownic. Ogniska miały też dodawać sił słońcu w walce z zimnem i ciemnością. Po zmroku dokładnie zagaszano ogień, by nie przywoływać złych duchów.


  Strach przed nieznanym, więc również przed duchami nie był niczym niezwykłym. Ludzie w obawie przed nimi gasili wszelkie światła w domach by wyglądały one na opuszczone i niegościnne. Gaszenie światła było również symbolem odejścia starego roku. Na zewnątrz domu wystawiane było jedzenie, by duchy mogły się posilić i jednocześnie nie były zainteresowane wchodzeniem do środka budynków. Nie wolno było zamykać drzwi i okien, ponieważ mogło to wywołać gniew zmarłych, a duchy mogły zabłądzić w świecie żywych. Samhain było świętem przodków, dobrych duchow, które zapraszano i karmiono, a złe odstraszano.


  Celtowie wierzyli, iż duchy mogą zamieszkać w ciele człowieka lub zwierzęcia, w związku z tym w okresie Samhain przebierano się w najgorsze ubrania, by duchy nie były zainteresowane mieszkaniem w ciele biednych ludzi.
  Druidzi ubierali czarne ubrania i wycinali przerażające maski z brukwii by ochronić się przed wizytą duchów.


  Wraz z narzuceniem Celtom religii chrześcijańskiej zwyczaje związane z Samhain zaczęły zanikać. Ale o tym już następnym razem.


  Źródła:
  https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2015/10/31/samhain-historia-prawdziwego-halloween/amp/
  https://www.nowaswiadomosc.pl/samhain-co-to-za-swieto.html
  https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2209244,Samhain-celtyckie-swieto-konca-lata

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -