wtorek, 25 czerwca, 2024
+

  W Rzeszowie upamiętniono Davida Altera Kurzmanna. Powodem 79. rocznica śmierci ,,rzeszowskiego Korczaka”

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Ze względu na 79. rocznicę śmierci Davida Altera Kurzmanna – żydowskiego bohatera, który wraz ze swoimi podopiecznymi zginął w obozie zagłady – w niedzielę w Rzeszowie odsłonięto pamiątkową tablicę na ścianie Synagogi Staromiejskiej.

  W dzień 79. rocznicy śmierci Davida Altera Kurzmanna na ścianie Synagogi Staromiejskiej przy ulicy Bożniczej w Rzeszowie odsłoniętą tablicę upamiętniającą Davida Altera Kurzmanna. O upamiętnienie jego postaci wystąpiła Polanski-Foundation.

  fot. materiały wiceprezydent Rzeszowa

  David Alter Kurzmann podczas lat przedwojennych zajmował się prowadzeniem oraz sponsorowaniem krakowskiego Domu Sierot Żydowskich, który znajdował się na terenie getta. W momencie jego likwidacji, przebywało w nim ok. 300 dzieci. Najmłodsze z nich wywieziono lub zamordowano na miejscu, a pozostałe wyprowadzono na plac Zgody. Gdy do Krakowa wkroczyły wojska hitlerowskie, dostał od władz propozycję ocalenia życia, ale odmówił i poszedł ze swoimi podopiecznymi do obozu zagłady w Bełżcu. Zginął w komorze gazowej mając 77 lat.

  fot. materiały wiceprezydent Rzeszowa

  W uroczystości wzięła udział wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, a także potomkowie Davida Kurzmanna, którzy przyjechali do Rzeszowa z Izraela, Wielkiej Brytanii, Belgii. Podczas wydarzenia odczytano również list wnuka Davida Kurzmana – Marcela Kurzmanna, w którym opisywał on bohaterstwo swojego dziadka:

  „Pozostał z dziećmi, aby nie czuły się osamotnione i pozostawione na pastwę losu. Wybrał ich dobro, jako cenniejsze, niż własne życie. Dlatego godne jest oddanie mu głębokiego hołdu i bezgranicznego szacunku. Bez wątpienia umieszczenie tablicy w rodzinnym mieście błogosławionej pamięci dziadka jest wyrazem uznania jego niezwykłego poświęcenia i głęboko etycznej postawy”

  – pisał w liście Marcel Kurzmann.

  fot. materiały wiceprezydent Rzeszowa

  Wiceprezydent Krystyna Stachowska zwróciła uwagę na podobieństwo między Davidem Kurzmannem, a Januszem Korczakiem.

  – Obaj wykazali się niezwykłym heroizmem w obliczu śmierci. Jestem pełna uznania i wdzięczności dla wszystkich organizacji i osób zaangażowanych w inicjatywę upamiętnienia, tego niezwykłego człowieka, bohatera Żydów i Polaków

  – zwróciła uwagę wiceprezydent Rzeszowa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com