21,7 C
Rzeszów
sobota, 2 lipca, 2022
+

  Uroczystość srebrnego jubileuszu Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej. Nagrodzono zasłużonych działaczy

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Stowarzyszenie Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej świętowało 25-lecie swojego funkcjonowania. Obchody srebrnego jubileuszu odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Uczestniczyli w nich wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek Władysław Ortyl. 

  Swoje 25-lecie obchodzi Akcja Katolicka działająca przy Diecezji Rzeszowskiej. Akcja Katolicka to stowarzyszenie wiernych świeckich, mające w założeniu szeroko rozumiany apostolat. Zasady organizacyjne i samą ideę Akcji Katolickiej sformułował po raz pierwszy papież Pius X w motu proportio z 18 XII 1903 oraz w encyklice Il fermo proposito z 11 VI 1905.

  fot. materiały PUW

  Spotkanie otworzył Jeremi Kalkowski – prezes Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej, który przypomniał historię stowarzyszenia w Polsce i na Rzeszowszczyźnie: 

  – Akcja został powołana w kwietniu 1930 r. Przed rozpoczęciem wojny zrzeszała 750 tys. członków w całym kraju. Powołanie stowarzyszenia w diecezji rzeszowskiej nastąpiło w maju 1995 r.

  – wyliczał.

  fot. materiały PUW

  W trakcie uroczystości wręczone zostały także okolicznościowe statuetki, które z rąk ordynariusza diecezji rzeszowskiej, bpa Jana Wątroby, odebrali zasłużeni działacze stowarzyszenia. 

  fot. materiały PUW

  Do uczestników spotkania zwróciła się również wojewoda Ewa Leniart: 

  – Dziękuję państwu za to niezwykłe zaangażowanie. Nie możemy ustawać w pracy, której celem jest przekazanie właściwych wartości następnym pokoleniem. Nie możemy ustawać w diagnozie zagrożeń i musimy  prezentować nieugiętą postawę

  – mówiła wojewoda. 

  fot. materiały PUW

  Do gratulacji przyłączył się marszałek Władysław Ortyl. Dziękował członkom Akcji i wręczył prezesowi herb województwa. Głos zabrał także pierwszy opiekun stowarzyszenia w diecezji rzeszowskiej, bp Kazimierz Górny. Przypomniał, że “jednym z owoców” Akcji Katolickej było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

  fot. materiały PUW

  Ostatnim elementem spotkania, poprzedzającym mszę świętą, był wykład ks. prof. Tadeusza Borutki na temat wyzwań współczesności, jakie stoją przed stowarzyszeniem. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -