poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Zbliża się X Festiwal Piosenek Katarzyny Sobczyk ,,O złotą różę małego księcia”. Wydarzenie zakończy koncert Ani Rusowicz

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już za kilka dni odbędzie się X Festiwal Piosenek Katarzyny Sobczyk ,,O złotą różę małego księcia”. To szansa dla młodych wokalistów, a jednocześnie forma upamiętnienia Katarzyny Sobczyk – patronki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie. W ramach festiwalu odbędzie się koncert Ani Rusowicz.

  23 i 24 października w Tyczynie odbędzie się X edycja Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk ,,O złotą różę małego księcia”. Celem przedsięwzięcia było uczczenie pamięci wielkiej artystki oraz uwrażliwienie dzieci, młodzieży i innych odbiorców kultury na muzykę czasu bigbitu. W Tyczynie zainicjowano  Festiwal Piosenek Kasi Sobczyk „O Złotą Różę Małego Księcia”.

  Urodzona 21 lutego 1945 roku w Tyczynie  Kazimiera Sawicka znana wszystkim jako Katarzyna Sobczyk jest patronką Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie. Jej wybitna twórczość, charyzma sceniczna oraz wspaniały głos  sprawiają, iż z pewnością na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Któż nie zna takich przebojów jak „O mnie się nie martw”, „Nie bądź taki Szybki bill” , „ Był taki ktoś”, „Trzynastego” czy „Mały książę”

  źródło: YouTube

  Szczyt jej kariery muzycznej przypadał na lata 60-te i 70-te.  Wielu mieszkańców Tyczyna wspomina z sentymentem jej koncert z roku 66 kiedy to sala Domu Kultury w Tyczynie wypełniona  była publicznością po brzegi a owacji na stojąco nie było końca.

  Emerytowana dyrektor MGOK Pani  Zofia Matys , która miała przyjemność osobiście poznać artystkę zawsze wspominała Kasię Sobczyk jako Miłą, otwartą i sympatyczną.  W jednym z wywiadów prasowych powiedziała „ Nie widziałam w niej żadnego gwiazdorstwa, choć gdy wychodziła na scenę była wielką gwiazdą”.

  Wokalistka w 2008 roku wystąpiła w Tyczynie po raz ostatni podczas święta Patronalnego Gminy Tyczyn.  Miała wystąpić na koncercie z okazji Dni Tyczyna niestety nie pozwolił na to jej stan zdrowia. Zmarła 28 lipca 2010 roku.

  Pierwszy odbył się w 2011 r. w formie jednodniowych przesłuchań konkursowych, w których udział wzięło 16 uczestników. Co ważne jako jurorzy oraz gwiazdy koncertu finałowe wystąpili syn artystki Sergiusz Fabian oraz wokalistka  Ania Rusowicz a także lider zespołu Czarno Czarni Jarosław Janiszewski .  Przez kolejne lata jurorami festiwalu byli  Dziennikarze muzyczni,  śp. Jerzy Dynia, Andrzej Klee, Elżbieta Lewicka, muzycy Mariola Niziołem, Aro Kłusowski, Kamil Niemiec, Zbigniew Sztaba a gwiazdami Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski, Grażyna Łobaszewska.

  Dziś Festiwal cieszy się  dużym zainteresowaniem młodych wokalistów z całej polski. W roku 2019 ze względu na doświadczenia kilku poprzednich lat festiwal rozłożono na dwa dni przesłuchań w których wzięło udział ok 80 młodych talentów.  Umożliwiliśmy również uczestnikom konkursu udział w warsztatach wokalnych które w poprowadziła Elżbieta Zapendowska.

  źródło: materiały prasowe

  – Jesteśmy bardzo dumni z faktu iż udaje nam się  szerzyć  zainteresowanie muzyką czasów bigbitu oraz organizować  tak wyjątkowe święto polskiej muzyki rozrywkowej  jakim jest Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk „O złotą różę małego księcia”

  – mówią organizatorzy wydarzenia.

  W 2020 roku pandemia uniemożliwiła organizację festiwalu, ale w roku 10 rocznicy śmierci Katarzyny Sobczyk artystka została upamiętniona w formie muralu na budynku M-GOK Tyczyn: https://www.youtube.com/watch?v=oAeglEOq7BE&t=38s&ab_channel=MgokTyczyn. Nagrano wówczas także krótki reportaż dotyczący 10 lat festiwalu: https://www.youtube.com/watch?v=7VQzayiNf3Q&t=22s&ab_channel=MgokTyczyn

  Tegoroczna edycja Festiwalu to edycja jubileuszowa. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu w dniach 23 i 24.10.2021 zarówno stacjonarnie jak i online za pośrednictwem transmisji  wydarzenia na żywo na kanale Youtube M-GOK Tyczyn” https://www.youtube.com/channel/UCPM542c8GeMRVaPOOQ6qXlQ

  23.10. 2021 od godziny 13.15 odbędą się przesłuchania  konkursowe solistów i zespołów muzycznych w kategorii wiekowej 10-15 lat oraz o godzinie 16.00 recital Kornelii Kulczyckiej  laureatki festiwalu z 2019 roku po którym nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom

  24.10.2021 od godziny 13.30 odbędą się przesłuchania konkursowe solistów i zespołów muzycznych w kategorii 16 lat wzwyż o godzinie 18:00 koncert Ani Rusowicz z zespołem, po którym nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom

  Ania Rusowicz- wokalistka czterokrotna laureatka nagrody Fryderyka oraz Superjedynki. W latach 2005–2007 wokalistka zespołu Dezire, z którym wydała album studyjny pt. Pięć smaków (2005). W latach 2009–2011 wokalistka zespołu IKA, który założyła z mężem, Hubertem Gasiulem. Od 2011 artystka solowa, wydała cztery albumy studyjne: Mój Big-Bit (2011), Genesis (2013), Retronarodzenie (2016) i Przebudzenie (2019). Od 2017 wokalistka własnego zespołu niXes, z którym wydała album studyjny, również zatytułowany niXes (2017).

  źródło: YouTube

  Koncert Ani Rusowicz jest swoistą klamrą dla 10-lecia festiwalu  i można powiedzieć, że wokalistka jest związana z festiwalem od jego pierwszej edycji, na której pełniła rolę jurora i wspierała wokalnie Sergiusza Fabiana syna Katarzyny Sobczyk podczas finałowego koncertu festiwalu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com