0,9 C
Rzeszów
wtorek, 31 stycznia, 2023
+

  Utalentowana młodzież z Podkarpacia nagrodzona. Program stypendialny ,,Nie zagubić talentu”

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Krośnie odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów dla utalentowanej młodzieży z Podkarpacia, w ramach programu stypendialnego „Nie zagubić talentu”. Aż 109 młodych ludzi otrzymało stypendia z rąk marszałka Władysława Ortyla w dowód uznania dla osiągnięć naukowych i artystycznych.

  – To wydarzenie jest jednym z najważniejszych skierowanych do młodych ludzi. Wasze kariery, przyszłość, wasze drogi na rynku pracy będą określały to, jak Podkarpackie będzie za kilka i kilkanaście lat wyglądało. Jestem szczęśliwy, że mogę nagrodzić ludzi młodych, pracowitych, ambitnych i utalentowanych. To właśnie z myślą o was mówimy – nie chcemy zagubić talentów, chcemy pomóc wam się rozwijać i z dumą obserwować, jak w przyszłości z pożytkiem dla siebie i dla swego regionu oraz kraju wykorzystujecie swoje umiejętności

  – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl, gratulując stypendystom oraz ich rodzicom, nauczycielom oraz wychowawcom.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  To już piętnasta edycja programu stypendialnego, która odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Program „ Nie zagubić talentu” istnieje od 2008 roku. W jego ramach zarząd województwa przyznaje utalentowanej młodzieży stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne, stypendia za osiągnięcia naukowe oraz nagrody pieniężne. Wsparcie trafia do uczniów i absolwentów podkarpackich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

  – Chciałam bardzo podziękować młodzieży za zapał, za to że nie boicie się swoich marzeń i że podążacie za nimi 

  – mówiła gratulując młodzieży, nauczycielom i rodzicom wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka. 

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  W tym roku stypendia w ramach programu „Nie zagubić talentu” trafiły do 109 uczniów uzdolnionych pod względem naukowym i artystycznym. Stypendia naukowe przyznano 65 osobom. Doceniając dorobek artystyczny dzieci i młodzieży w różnych dziedzinach sztuki: muzyki, tańca, plastyki i recytacji Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał także 44 stypendia artystyczne.

  O tym, że talenty są nie tylko wielki darem ale i zadaniem, które  wymaga wiele zaangażowania   mówił w czasie uroczystości w czasie krótkiego wykładu ks. dr Krzysztof Budzyń, gratulując wszystkim nagrodzonym.  

  W ramach programu „Nie zagubić talentu” zarząd województwa przyznał także – jak co roku – nagrody pieniężne. Uhonorowano 83 uczniów, 3 zespoły naukowe oraz 3 zespoły artystyczne. Łączna wartość stypendiów i nagród w ramach programu w roku szkolnym 2020/2021 to 430 tys. złotych.

  Gratulacje dla stypendystów przekazała radna województwa podkarpackiego Joanna Bril, która reprezentowała w czasie uroczystości przewodniczącego sejmiku Jerzego Borcza. 

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  – Gratuluję Wam pasji, pracowitości, zaangażowania. Jesteście naszą dumą

  – mówiła radna województwa.

  Osobiście gratulowała ona stypendystom, wręczając im pamiątkowe dyplomy. 

  Nagrodzeni młodzi ludzie nie ukrywali, że stypendia są konsekwencją wielu lat pracy i podporzadkowania swego życia naukowym i artystycznym pasjom. Marianna Sereda uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie otrzymała stypendium artystyczne między innymi dzięki zajęciu pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym i. H. Czerny Stefańskiej w Żaganiu.

  – Od lat jestem stypendystką programu. Dzięki wsparciu od pana marszałka mogłam spełnić swoje marzenie i kupić upragniony fortepian. To ogromna pomoc dla nas

  – podkreśla Marianna.

  W imieniu uhonorowanych głos zabrał Jan Wanatowicz uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, który jest finalistą olimpiady z dziedziny fizyki oraz historycznej:

  – Dziękuję panu marszałkowi oraz samorządowi województwa za pomoc, jaką otrzymujemy. Te pieniądze pomagają nam się rozwijać i kształcić w dziedzinach, które nas pasjonują. A że nasze zainteresowania są szerokie, to i potrzeby, by móc się rozwijać są duże. A stypendium pozwala wyjść im naprzeciw 

  –  mówił stypendysta.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  W czasie uroczystości w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza wystąpili młodzi ludzie nagrodzeni przez samorząd województwa. Przed publicznością zaprezentował się Kwartet Smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu, zaśpiewał Dawid Wojnarowicz, a Marianna Sereda zagrała na fortepianie utwory Maurice’a Ravela oraz Ignacego Jana Paderewskiego. 

  W najbliższym czasie samorząd województwa wręczy kolejne stypendia dla młodych –zdolnych. 800 uczniów otrzyma stypendia współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Stypendiami Marszałka Województwa uhonorowanych zostanie 100 najlepszych studentów regionalnych szkół wyższych. Z kolei ponad 200 młodych sportowców będzie mogło starać się o wsparcie stypendialne rozwoju ich kariery. Na wszystkie te „inwestycje” w  młodych rokrocznie samorząd województwa przeznacza ok. 6 mln złotych. Trafia ona do niemalże 2 tysięcy młodych mieszkańców Podkarpacia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com