środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Plenerowa wystawa „Pełno ich nigdzie”, spacery i wykłady przywrócą pamięć o polskich Żydach

  Polecamy

  Zuzanna Jarosz
  Zuzanna Jarosz
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od 22 października do 14 listopada na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie będzie można oglądać wystawę „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”. Dodatkowo w ramach wydarzenia odbędą się bezpłatne wykłady i spacery.

  Wystawa „Pełno ich nigdzie” powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Po raz pierwszy jest prezentowana w pięciu miastach Polski: Lublinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Rzeszowie.

  Ekspozycjom w poszczególnych miastach towarzyszyć będzie bogaty program działań edukacyjnych i kulturalnych, stworzony we współpracy z lokalnymi partnerami – w Rzeszowie z Estradą Rzeszowską i Rzeszowskim Inkubatorem Kultury.

  fot. materiały prasowe

  Wystawa jest dostępna dla wszystkich. Za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, przybliża polsko-żydowskie relacje oraz sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia.

  Program rzeszowskich wydarzeń towarzyszących:

  23 października o godz. 14:00 na ul. płk. Leopolda Lisa-Kuli 13 pod muralem przedstawiającym Freda Zinnemanna odbędzie się Spacer I :„Sylwetki zasłużonych Rzeszowian żydowskiego pochodzenia” prowadzony przez Martę Wójcik.

  Podczas spaceru przypomniane zostaną sylwetki Żydów, którzy zasłużyli się dla rozwoju miasta, działali w obszarze dobroczynności, polityki, kultury, czy sportu. Spacer obejmie również trzy murale: Ireny Sendlerowej, Freda Zinnemanna oraz Janusza Korczaka.

  24 października o godz. 14:00 na ul. Bożniczej 4, przy Synagodze Staromiejskiej – Spacer II „Przywracamy pamięć o żydowskich cmentarzach” prowadzony również przez Martę Wójcik

  Spacer oparty o pamięć i pozostałości żydowskich cmentarzy w Rzeszowie. Na przestrzeni wieków funkcjonowały trzy żydowskie cmentarze. Dwa z nich zostały doszczętnie zniszczone. Spacer rozpocząłby się od Placu Ofiar Getta do najmłodszego z cmentarzy, przy ulicy Dołowej, na którym zachowało się kilkadziesiąt macew. Podczas spaceru opowiedziana zostanie historia żydowskich cmentarzy w Rzeszowie oraz zwyczaje pogrzebowe obowiązujące w judaizmie.

  29 października o godz. 17:00 w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury, ul. Jagiellońska 24 – Wykład Joanny Kluz „Społeczność żydowska w krajobrazie miasta, na przykładzie historii łańcuckich Żydów” poświęcony dziejom łańcuckiej gminy żydowskiej funkcjonującej od XVII w. do 1942 r.  W oparciu o zachowane materiały archiwalne opowiedziana zostanie historia Żydów, jako najliczniejszej mniejszości narodowej Łańcuta. Opowieści o tej niezwykle barwnej i różnorodnej społeczności towarzyszyć będzie wskazanie śladów jej bytności na terenie Łańcuta oraz omówienie najważniejszych obiektów i miejsc związanych z jej codziennym funkcjonowaniem.  

  30 października o godz. 14:00 na Placu Ofiar Getta, przy pomniku – Spacer III „Ostatnia droga”

  Trasa obejmuję drogę, którą musieli pokonać Żydzi podczas akcji likwidacyjnych getta rzeszowskiego, z dzisiejszego Placu Ofiar Getta, do stacji kolejowej Rzeszów-Staroniwa, skąd wywożono ich do miejsc zagłady, między innymi do obozu zagłady w Bełżcu. Podczas spaceru zostanie przedstawiona historia rzeszowskiego getta, wspomnimy i upamiętnimy żydowskich mieszkańców miasta, którzy ponieśli wtedy śmierć.

  5 listopada o godz. 17:00 w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury, ul. Jagiellońska 24 wykład Marty Wójcik  „Życie codzienne rzeszowskich Żydów w latach 30. XX wieku, na łamach czasopisma >Przegląd Rzeszowski. Bezpartyjny tygodnik żydowski<”

  12 listopada o godz. 17:00 w Biurze Wystaw Artystycznych wykład prof. Wacława Wierzbieńca „Kultura galicyjskich Żydów w XIX i XX wieku. Na ile jeszcze obecna? czy zapomniana?”

  Udział we wszystkich rzeszowskich wydarzeniach jest bezpłatny!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com