15,6 C
Rzeszów
wtorek, 19 października, 2021
+

  Rozmowa z Dariuszem Sobolewskim, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie

  Polecamy

  Dorota Grochala
  Dziennikarz obywatelski - portalu Kurier Rzeszowski
  - Reklama -

  Dzień dobry. Jest Pan dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w gminie Raniżów. Co przyciągnęło Pana do tej pracy? Czy jest to praca Pana marzeń?

  Trudno to rozpatrywać w sferze marzeń. Jest to wprawdzie praca zawodowa, ale muszę przyznać, iż poza dochodem finansowym sprawia mi ona nieskrywaną przyjemność. Szeroko pojętą kulturą interesowałem się od zawsze. Już w szkole średniej zdobywałem wiedzę ponadprogramową poprzez uczestnictwo w wielu olimpiadach z zakresu wiedzy o Polsce i świecie współczesnym, Europie oraz Unii Europejskiej. Podczas studiów wyższych na Uniwersytecie Rzeszowskim uczestniczyłem w różnorodnych seminariach naukowych. Już wtedy publikowałem artykuły na łamach lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej prasy. Udało mi się nawiązać współpracę m.in. z Przeglądem Kolbuszowskim, Ziemią Kolbuszowską, Kurierem Sokołowskim czy też Gazetą Codzienną Nowiny, Tygodnikiem Katolickim Niedziela. Nie zabrakło oczywiście rodzimych Wieści Raniżowskich. Gromadzonych w tym czasie materiałów było tak wiele, że aby mogły trafić do szerszej grupy odbiorców napisałem i wydałem drukiem publikacje pt. „Zarys dziejów Woli Raniżowskiej. 650-lecie lokacji wsi” i „Wola Raniżowska. W stulecie powstania parafii”. Równocześnie angażowałem się w pracę w samorządzie gminnym.  Mieszkańcy Woli Raniżowskiej obdarzyli mnie swym zaufaniem i zostałem przez nich aż dwukrotnie wybrany na Radnego Rady Gminy Raniżów. Doświadczenia zawodowe zbierałem także w UGiM Sokołów Małopolski, Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, Gminnej Bibliotece Publicznej w Raniżowie. W styczniu 2018 roku rozpocząłem pracę w jednostce organizacyjnej gminy Raniżów, jaką jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie. Jak już wspomniałem, praca w tej dziedzinie jest bardzo ciekawa i daje mi wiele satysfakcji.

  Czy, a jeśli tak, to w jakiej dziedzinie kultury widzi Pan potencjał naszej gminy?

  Zdecydowanie największym potencjałem w tej dziedzinie jest istnienie i aktywność zespołów ludowych. Ich działalność niesie głębokie przesłanie ideowe, podtrzymuje i przekazuje nasz rodzimy folklor, wyróżniające nas spośród innych miejscowości obrzędy, język czy kulturę. Te tradycje ludowe na naszym terenie pielęgnują przede wszystkim: Kapela Ludowa „Raniżowianie”, Zespół Obrzędowy „Mazurzanie”, Zespół Pieśni i Tańca „Lesiaki”, Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie” oraz miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich. Wszystkie te grupy artystyczne osiągały i nadal osiągają liczne sukcesy w konkursach i przeglądach, godnie reprezentując naszą gminę. Poza tym działa kilka innych grup amatorskiego ruchu artystycznego, a są to: taniec nowoczesny i towarzyski, zajęcia wokalne i instrumentalne, treningi sportowe… Mamy ciekawe i bogate zaplecze do prowadzenia aktywności sportowej. Można tu wymienić choćby boisko sportowe, a w bliskim sąsiedztwie kompleks sportowy „Orlik 2012”. Budynki infrastruktury sportowo-rekreacyjno-edukacyjnej bardzo ułatwiają zorganizowanie ciekawych wydarzeń sportowych. Dodatkowo zalew rekreacyjny „Maziarnia” w Woli Raniżowskiej-Stece służy do organizacji zawodów wędkarstwa spławikowego dla dzieci i młodzieży.

  Czym jest dla Pana Pańska praca?

  Choć jest ona postrzegana w kategoriach obowiązków to nie traktuję jej jak życiową trudność. Wręcz przeciwnie. Jest dla mnie bardzo ważna i zajmuje (oprócz prywatnych spraw) pół mojego życia. Należy powiedzieć, iż praca w takim ośrodku kultury nie polega na działaniach zza biurka w czasie od 7.30 do 15.30. Gross zajęć wykonuję poza tymi godzinach, a szczególnie w weekendy. Celem moich zajęć jest aktywowanie społeczne i kulturalne mieszkańców w inicjatywy służące dobru ogółu.

  Czym kieruje się Pan lub GOKSiR jako taki, podczas wyboru rodzaju i tematyki eventów na terenie gminy? Czy ma Pan osobiście wpływ na ich tworzenie?

  Do tworzenia i organizacji różnych imprez, niezbędne jest odpowiednie zaplecze infrastrukturalne i logistyczne. Występujące podczas minionych dwóch lat zagrożenie epidemiczne wymusiło na nas podjęcie działań w formie elektronicznej i za pośrednictwem internetu. Tak właśnie swoje zgłoszenia na konkursy recytatorskie, czy wokalno-muzyczne przesyłali do nas uczestnicy. Inne wydarzenia dla dzieci i młodzieży odbywały się z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych (częste dezynfekcje) oraz z utrzymywaniem odpowiedniego dystansu. To niestety w znaczny sposób utrudniało organizację wyżej wymienionych wydarzeń.

  Jest Pan również redaktorem naczelnym „Wieści Raniżowskich”. Czy tworzenie gminnej gazety od podstaw jest trudne?

  Może nie od podstaw, ale rzeczywiście reaktywowałem po kilkuletniej przerwie w działalności to gminne pismo społeczno-kulturalne. Zdecydowałem się na to, ponieważ mieszkańcy potrzebują tego typu informacji. Uważam, iż papierowe wydanie „Wieści Raniżowskie” w swej formule ma charakter sprawozdawczo-archiwalny. Z czasem po archiwalne numery sięgają uczniowie, studenci oraz osoby poszukujące różnych cennych informacji z przeszłości. Z moich obserwacji wynika, że tradycyjne papierowe wydawnictwa są powoli wypychane przez różne internetowe portale informacyjne. Dodam, iż w odpowiedzi na ten trend również nasz gminny periodyk posiada swoją własną stronę internetową w social mediach (Facebook), która cieszy się dużym zainteresowaniem. Myślę, że przyszłość zdecydowanie będzie należeć do takich portali.

  Co uważa Pan za swój największy zawodowy sukces?

  Trudno powiedzieć. Napisałem i wydałem drukiem kilka publikacji dotyczących lokalnej historii. Dwukrotnie zostałem wybrany przez mieszkańców Woli Raniżowskiej na Radnego Rady Gminy Raniżów. Byłem nominowany przez zespół redakcyjny GC Nowiny do tytułu Osobowość 2019 i 2020 roku. Niedawno otrzymałem odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu profesora Piotra Glińskiego. Otrzymałem również gratulacje i podziękowania za działalność od Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewy Draus. Bardzo mnie cieszą wydarzenia organizowane dla lokalnej społeczności. Szczególnie konkursy i turnieje dla dzieci i młodzieży o różnorodnej tematyce.

  Został Pan ostatnio uhonorowany medalem przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jakie to uczucie?

  Na pewno fajne. Otrzymany medal od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu profesora Piotra Glińskiego jest dla mnie wielkim nie tylko zaszczytem, wyróżnieniem, ale i mobilizacją do dalszej pracy na rzecz mieszkańców. Moja praca zawodowa oraz wcześniejsze działania społeczno-kulturalne zostały zauważone w ministerstwie. Zawsze powtarzam, że jeśli ktoś pracuje ciężko i uczciwie to wcześniej lub później odniesie mniejszy czy większy sukces! Tak zawsze jest.

  Gdyby mógł Pan zorganizować jakiś event nie mając ograniczeń finansowych, co by to było?

  Już teraz mam wiele pomysłów, gdyby zniknęła bariera finansowa ograniczeniem byłaby wyłącznie wyobraźnia.

  Jakie są Pańskie zawodowe cele na najbliższy czas?

  Myślę, że działania, jakie prowadzi obecnie Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie w zadowalającym stopniu satysfakcjonuje mieszkańców naszej gminy. Jest wiele mniejszych wydarzeń, które odbywają się cyklicznie. Będą prowadzone kolejne edycje tych wydarzeń. Również zajęcia stałe realizowane dla dzieci i młodzieży, będą nadal się odbywać. Obecnie moim największym marzeniem jest zorganizowanie w najbliższym czasie w Raniżowie domu kultury z prawdziwego zdarzenia. Byłby to obiekt z własną sceną, aulą widowiskową, salą konferencyjno-wystawienniczą, pomieszczeniami biurowymi…

  Jakie największe wyzwania stawia przed Panem Pańska aktywność zawodowa?

  Uważam, że w pracy zawodowej jak i w życiu najważniejsza jest idea. To wokół niej możemy skupić ludzi, by ich zaangażować, zorganizować wspólnie coś fajnego i ciekawego. W ten sposób wszyscy są usatysfakcjonowani. Większość eventów organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie będzie się odbywać w sposób cykliczny, ponieważ cieszą się sporym zainteresowaniem. W ostatnim czasie, ze względu na aktywność zawodową, jestem dość częstym uczestnikiem wywiadów w Polskim Radiu Rzeszów, Katolickim Radiu Via, Gazecie Codziennej Nowiny czy innych regionalnych mediach. Pragnę wykorzystać wszelkie możliwości, by informacja o naszych zamierzeniach czy propozycjach dotarła do jak największej rzeszy odbiorców. Czy nam/mi się to udaje? To niechaj ocenią słuchacze/czytelnicy/odbiorcy.

  Dziękuję bardzo za poświęcony czas i odpowiedzi na powyższe pytania. Życzę wielu sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

  Dziękuję i również życzę sukcesów w dziedzinie zawodowej oraz życiu prywatnym!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -