poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  W Rzeszowie podpisano list intencyjny ustanawiający 2022 rok ,,Rokiem Ignacego Łukasiewicza”

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Z inicjatywy samorządu województwa oraz Politechniki Rzeszowskiej przed I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie został podpisany list intencyjny. Na jego mocy 2022 rok został ustanowiony – „Rokiem Ignacego Łukasiewicza”. Wszystko dlatego, że w przyszłym roku przypada dwusetna rocznica urodzin wybitnego wynalazcy. Jednocześnie mija 140 lat od jego śmierci.

  List intencyjny został podpisany przez następujące osoby: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, prof. Piotr Koszelnik  – Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Konrad Fijołek – Prezydent Rzeszowa. Obecne liceum ogólnokształcące przy ul. 3 Maja w Rzeszowie, pod budynkiem którego podpisano dokument, to szkoła, do której uczęszczał w latach 1832-1836 I. Łukasiewicz. Wówczas było to gimnazjum.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Sygnatariusze zobowiązali się do zintensyfikowania działań zmierzających do ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza” oraz odznaczenia go pośmiertnie Orderem Orła Białego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnie zadeklarowali również wolę organizacji w roku 2022 uroczystości i wydarzeń upamiętniających i upowszechniających postać oraz dokonania Ignacego Łukasiewicza.

  Marszałek chwalił ogromne dokonania Łukasiewicza. Mówił też o inicjatywie jaką samorząd województwa wspólnie z Politechniką Rzeszowską podjęli, aby przyszły rok był w całym kraju właśnie rokiem Łukasiewicza, a także o staraniach o pośmiertne odznaczenie:

  – Jesteśmy to winni Łukasiewiczowi, żeby przypominać o jego działalności i osiągnięciach, dlatego wystąpiliśmy z rektorem politechniki do prezydenta RP o pośmiertne odznaczenie Łukasiewicza Orderem Orła Białego

  – mówił marszałek Ortyl.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  – Rzeszów z największą przyjemnością zaangażuje się we wszystkie przedsięwzięcia, które mają nagłośnić i upamiętnić rolę Ignacego Łukasiewicza dla rozwoju tego regionu

  – zapewniał  prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Rektor Politechniki Rzeszowskiej podkreślał z kolei, kim dla uczelni jest taki patron jak Łukasiewicz.

  – Imię to jest dla nas symbolem, czym powinniśmy być – my pracownicy i studenci, absolwenci tej uczelni. Łukasiewicz był osobą, która w otaczającej przyrodzie potrafiła dostrzec potencjał i chcemy, żebyśmy my – inżynierowie, absolwenci politechniki – taki potencjał w otaczającym świecie dostrzegali i próbowali budować nową gospodarkę, która będzie ułatwiać funkcjonowanie społeczeństwu

  – mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej, Piotr Koszelnik.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  O życiu i działalności Łukasiewicza podczas uroczystości opowiedziała dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce:

  – Łukasiewicz oprócz pracy farmaceuty, tutaj, w Rzeszowie bardzo mocno zaangażował się w działalność patriotyczną. Pracował jako emisariusz Towarzystwa Demokratycznego

  – zaznaczyła dyrektor Barbara Olejarz.

  Głos podczas uroczystości zabrały również inne osoby. Wśród gości byli m.in. samorządowcy z Podkarpacia i z woj. małopolskiego: Józef Gawron – wicemarszałek województwa małopolskiego, Rafał Kukla – burmistrz Gorlic. Samorząd województwa podkarpackiego reprezentowali także wicemarszałek Piotr Pilch oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Obecna była także wicewojewoda Jolanta Sawica, Maciej Zdziarski – prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Podczas wydarzenia zostały także odsłonięte tablice prezentujące logo Roku Łukasiewicza. Za opracowanie elementów wizualnych towarzyszących obchodom jubileuszowym „Łukasiewicz – polski geniusz” odpowiada olsztyńskie Studio Gravite Design.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Samorząd województwa w planach na 2022 rok ma wiele wydarzeń, poprzez które chce upamiętnić postać Ignacego Łukasiewicza na różnych płaszczyznach. Wśród kilkudziesięciu inicjatyw jest m.in. film, gra komputerowa, komiks, wędrująca wystawa lamp, są też planowane konkursy dla młodzieży, zlot szkół imienia Łukasiewicza, festiwal lamp i oświetlenia, cykl murali, pochód z lampami czy otwarcie świetlicy terapeutycznej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com