2,3 C
Rzeszów
sobota, 3 grudnia, 2022
+

  Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie wzbogacił się o nowoczesny rezonans magnetyczny

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Do Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie trafił rezonans magnetyczny najnowszej generacji. Zastąpił poprzedni rezonans używany przez dziesięć lat. To jedyne takie urządzenie w Polsce. Należy także do jednych z nielicznych w Europie.

  Poprzedni rezonans używany w ZOZ nr 2 w Rzeszowie został zastąpiony przez wysokospecjalistyczny aparat Ingenia Ambition 1,5 T X. Trafił do instytucji we wrześniu, a jego montaż trwał około sześciu tygodni. Od niedawna wykonywane są na nim badania.

    – To sprzęt najwyższej klasy. Charakteryzuje się wyższą jakością wykonywanych badań oraz znacznie niższymi kosztami eksploatacji i konserwacji 

  – mówił dr n. med. Aleksander Panek, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Rzeszowie.

  fot. materiały na stronie powiatu rzeszowskiego

  Nowe urządzenie jest sprzętem praktycznie bezhelowym. W starszych urządzeniach hel był niezbędny do chłodzenia. To istotnie obniża koszty, gdyż uzupełnianie gazu kosztuje nawet 200 tysięcy złotych.

  Rezonans, który trafił do ZOZ Nr 2 w Rzeszowie, „zaprogramowany” jest na wykonywanie 20-25 badań dziennie, w praktyce można zrobić ich więcej – w zależności od rodzaju diagnostyki. Łącznie z montażem kosztował około 6 milionów złotych. Nowy sprzęt charakteryzuje się m.in. szerszym otworem – gantrą – o średnicy 80 cm (inne modele mają zazwyczaj 70 cm), co ułatwia badanie w przypadku pacjentów o masywnej budowie ciała, cierpiących na klaustrofobię oraz dzieci.

  Mogą być tu badani pacjenci o wadze do 250 kg (starsze urządzenia maksymalnie do 150-200 kg). Sprzęt charakteryzuje się również wysokimi parametrami diagnostycznymi, rewolucyjnymi metodami monitorowania pacjenta i innowacyjnym skanerem. Obrazowanie 2D i 3D odbywa się w krótszym czasie, poziom hałasu zredukowany jest nawet o 80 procent.

  fot. materiały na stronie powiatu rzeszowskiego

  – Inwestycje dotyczące opieki zdrowotnej to jeden z priorytetów władz powiatowych. Dokładamy wszelkich starań, by zarówno diagnostyka, jak i leczenie w naszych placówkach były na jak najwyższym poziomie. Na zdrowiu mieszkańców nie można oszczędzać, inwestowanie w ochronę zdrowia procentuje na przyszłość 

  – mówił Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com