poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Święto folkloru w Hermanowej, Kielnarowej i Borku Starym. Moc atrakcji w ramach projektu ,,Polskość Folklorem Malowana”

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już wkrótce Hermanowej, Kielnarowej oraz Borku Starym odbędą się atrakcje w ramach realizacji projektu ,,Polskość Folklorem malowana”. Jego celem jest promocja rzeszowskiej kultury. W ramach projektu powstaną tematyczne murale. Odbędą się również koncerty i warsztaty edukacyjne.

  W dniach 3.10.2021, 10.10.2021 i 16.10.2021 odbędą się wydarzenia w ramach realizacji projektu ,,Polskość Folklorem malowana” w Domu Ludowym w Kielnarowej, Hermanowej oraz Borku Starym.

  W ramach projektu na ścianach Domów Ludowych powstaną murale prezentujące rzeszowski folklor – w Hermanowej – motyw wycinanki lasowiackiej , w Borku Starym – wizerunek pary tanecznej w  rzeszowskich strojach, będą to murale autorstwa kolektywu Etnograff, natomiast ścianę Domu Ludowego przyozdobi wizerunek rzeszowskiej kapeli ludowej, który wykona Maciej Gulak.  

  Oprócz murali odbędą się również warsztaty edukacyjne dla dzieci z dziedziny polskiego folkloru m.in. „Janko muzykant – tajemnica ludowych instrumentów”, „Od stóp do głów” – miedzy modą a tradycją oraz „Historia wycinanki lasowiackiej” realizowane w partnerstwie z Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie.  

  źródło: materiały prasowe

  W ramach projektu odbędzie się również cykl koncertów z udziałem zespołów ludowych działających przy M-GOK oraz zaproszonych zespołów folklorystycznych w Podkarpacia: w Domu Ludowym w  Hermanowej wystąpi Kapela Iskierczanie, w Domu Ludowym w Borku Starym – Zespół Pieśni i Tańca Hyżniacy, w Domu Ludowym w Kielnarowej Buen Camino i Kapela z Futomy z projektem Folkamino.  

  Na stronie internetowej www.mgoktyczyn.pl powstaje zakładka z bazą zespołów ludowych, śpiewaczych, kapel, zespołów obrzędowych, kapel podwórkowych, zespołów tanecznych, solistów wokalistów, solistów instrumentalistów z terenu województwa podkarpackiego. Dzięki zakupowi sprzętu do streamingu wszystkie koncerty będzie można zobaczyć na żywo na kanale Youtube M-GOK Tyczyn. Koordynatorem projektu jest dyrektor M-GOK Zakia Cieślicka-Majka, za promocję i współorganizację odpowiada Dorota Błońska.  

  Plan koncertów: 

  3.10.2021 –  godz. 18:00 Dom Ludowy w Hermanowej 

  w programie:

  Koncert Kapeli Iskierczanie

  koncert Zespołu Śpiewaczego Hermanowianki i Kapeli Wójta Tycznera

  uroczyste odsłonięcie muralu z motywem wycinanki ludowej

  10.10.2021 – godz. 18:00 Dom Ludowy w Kielnarowej

  w programie: 

  Folkowe widowisko muzyczne Folcamino w wykonaniu zespołu Buen Camino  i Kapeli Ludowej z Futomy

  Koncert Zespołu Śpiewaczego Kielnarowianie 

  Uroczyste odsłonięcie muralu z wizerunkiem Kapeli ludowej

  16.10.2021 – godz. 18:00  Dom Ludowy w Borku Starym

  w programie: 

  Suity tańców rzeszowskich –  Zespołu Pieśni i Tańca Hyżniacy

  Koncert Zespołu Śpiewaczego Borkowianie

  Uroczyste odsłonięcie muralu z wizerunkiem tanecznej pary ludowej

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com