środa, 17 lipca, 2024
+

  Atrakcje dla miłośników komiksów. Realizacja programu ,,Czytelnik w sieci kultury” w Rzeszowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już niedługo w Rzeszowie będzie realizowany projekt mający na celu promocję czytelnictwa ,,Czytelnik w sieci kultury”. Na uczestników czekają wykłady, kreatywne warsztaty oraz spotkania on-line dotyczące komiksu. Do udziału w wydarzeniu zaprasza Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

  Od godziny 12:00 w dniach 11-14 października 2021 r w formule online odbędzie się realizacja programu ,,Czytelnik w sieci kultury” poświęconego komiksowi.

  Najlepsi znawcy i twórcy komiksu z Podkarpacia wygłoszą wykłady poświęcone twórczości rodzimych artystów. W programie również warsztaty kreatywne, które poprowadzi jeden z najlepszych polskich rysowników. Wszystko zupełnie bezpłatnie w formule online. Zapraszamy na nowo utworzoną stronę internetową www.komiks.kulturapodkarpacka.pl.

  źródło: materiały prasowe

  Punktem głównym jest cykl wykładów oraz warsztaty kreatywne i edukacyjne pokazujące, w jaki sposób powstaje komiks. Wykłady poprowadzą wyjątkowi eksperci w swojej dziedzinie.

  Celem nadrzędnym projektu jest popularyzacja czytelnictwa za pośrednictwem twórczości komiksowej, zaprezentowanie tego ciekawego zjawiska czytelniczo-kulturowego, jakim jest twórczość komiksowa (ze szczególnym uwzględnieniem twórców Podkarpackich).

  Ważnym elementem będzie próba zapoznania odbiorców z:

  • miejscem komiksu w polskim dziedzictwie narodowym,
  • aktywnościami zmierzającymi do jego ocalenia i udostępnienia publiczności,
  • wystawami retrospektywnymi mistrzów polskiego komiksu,
  • pokazaniem aktywności, działającej od ponad 20 lat, Rzeszowskiej Akademii Komiksu.

  Tematy wykładów i prelegenci:

  1. „Komiks na Podkarpaciu – tradycja i współczesność”, 11 października, 2021 r., godzina 12:00 .

  Wykład poświęcony wyjątkowym twórcom i artystom związanym z Podkarpaciem, a także ich osiągnięciom prowadzi Wojciech Birek – badacz, kiedyś publicysta, od czasu do czasu scenarzysta i rysownik, czasami organizator wystaw komiksu w kraju i za granicą, a od 30 lat tłumacz komiksów i tekstów o komiksach z języka francuskiego (m. in. seria Thorgal). Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od wielu lat współpracownik Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, a ostatnio organizator komiksowej części festiwalu literackiego „Góry Literatury”. Autor książek Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu (2012), Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje (2013), oraz Henryk Sienkiewicz w obrazkach (wyd. Fundacja Instytut Kultury Popularnej w Poznaniu, 2018), która stała się jego pracą habilitacyjną.

  Współautor zagranicznych publikacji promujących polski komiks we Francji i Niemczech. Scenarzysta komiksów z serii Strażnicy Orlego i trzech komiksów dla rzeszowskiego oddziału IPN (rys. Grzegorz Pudłowski i Mikołaj Birek. Publikował komiksy w magazynach „Komiks Forum” (Naznaczony mrokiem), „Awantura” (Miasto trędowatych) „Czas komiksu. Antologia” (Przymierze Pajęczej Nici, rys. Maciej Mazur), „Krakers” (UkładNa dworze króla ĆwieczkaKosmiczny kumpel), „Biceps”, w paru antologiach komiksu oraz w lokalnej prasie codziennej (rzeszowski dziennik „AZ”, „Supernowości”, „Wiadomości Skierniewickie”, „Tygodnik Bałtycki”). Mieszka w Rzeszowie i w Górach Wałbrzyskich.

  2. „Od pomysłu do komiksu”, 12 października 2021 r., godzina 12:00.

  Warsztaty poświęcone kreacji komiksu. Do swojej pracowni zaprosi nas wyjątkowy artysta: rysownik, a także muzyk (którego fragmenty muzyki będą nam towarzyszyć w trakcie warsztatów) – Maciej Mazur, jeden z bardziej utalentowanych współczesnych polskich rysowników komiksowych, który zaprezentuje swój autorski proces tworzenia. Celem warsztatów jest zapoznanie odbiorców z procesem kreacji komiksów – od wstępnej idei, poprzez kreację postaci, fabuły, proces tworzenia scenariusza, po realizację graficzną – zarówno przy użyciu tradycyjnych technik malarskich i graficznych, jak i z zastosowaniem technik cyfrowych.

  3. „Rys historyczny Rzeszowskiej Akademii Komiksu oraz warsztat twórczy”,
  13 października 2021 r., godzina 12:00.

  W podróż po historii i działalności rzeszowskiego RAK-u zabierze nas Jarosław Ejsymont: pasjonat komiksów: czyta je, rysuje i wykonuje inne, szeroko pojęte aktywności artystyczne. Współzałożyciel działającej od 1997 r. Rzeszowskiej Akademii Komiksu (RAK). Bywalec festiwali, dokumentuje spotkania komiksowe, które można znaleźć na YouTube, wpisując jego imię i nazwisko. Od kilku lat pomaga również w korektach, nie tylko komiksów.

  4. „Komiks, jako element dziedzictwa narodowego”, 14 października 2021 r.

  Celem wykładu jest zapoznanie odbiorców z miejscem komiksu w polskim dziedzictwie narodowym i aktywnościami zmierzającymi do jego ocalenia i udostępnienia publiczności, w tym z inicjatywami powołania w Polsce Muzeum Komiksu, wystawami retrospektywnymi mistrzów polskich komiksu organizowanymi w kraju i za granicą oraz rozwijającym się rynkiem kolekcjonerskim. Wykład poprowadzi postać wyjątkowa – Wojciech Jama – kolekcjoner komiksów, założyciel działającego w Rzeszowie Muzeum Dobranocek i jeden z członków nowo powołanej Fundacji Muzeum Komiksu.

  Dodatkowym zadaniem zrealizowanym w ramach projektu jest nowo utworzona strona internetowa, www.komiks.kulturapodkarpacka.pl, która stanie się miejscem, które jak sieć, połączy twórców kultury, autorów prac komiksowych oraz wielbicieli tej formy twórczości. To tu znajdą Państwo wszystkie informacje związane z zadaniem pt. „Czytelnik w sieci kultury” oraz materiały i opracowania, które powstaną już po zakończeniu projektu!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com