2 C
Rzeszów
sobota, 3 grudnia, 2022
+

  Konferencja w PUW z udziałem prezesa IPN. Dyskutowano o wydarzeniach września 1939 roku na Podkarpaciu

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrocki spotkał się z młodzieżą przedstawicielami Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Podkarpackim oraz przedstawicielami Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Tematem spotkania były tragiczne wydarzenia września 1939 roku na Podkarpaciu. W wydarzeniu wzięła również udział wojewoda Ewa Leniart.

  Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W jego trakcie zaprezentowano film „Podkarpacki Wrzesień”, który został zrealizowany dzięki zaangażowaniu pracowników Instytutu we współpracy z TVP Rzeszów. W sali kolumnowej PUW, przedstawiona została także prezentacja dotycząca zachowywania pamięci o grobach wojennych i grobach weteranów wojennych.

  fot. materiały PUW

  – Tak długo żyje człowiek, jak długo żyje pamięć o nim. Dlatego warto pielęgnować pamięć o naszych bohaterach. Gdyby nie kultywowanie pamięci o przeszłości, trudnej jest mówić o przyszłości. Historia uczy nas jak unikać złych i tragicznych w skutkach decyzji. Wrzesień 1939 roku był czasem tragicznym, jednak bez tamtych doświadczeń nie moglibyśmy dziś docenić wolności 

  – mówiła Ewa Leniart po zakończeniu projekcji filmu.

  fot. materiały PUW

  Wojewoda przypomniała także o inicjatywie Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, której celem jest upamiętnienie bohaterów walk o niepodległość, poprzez oznaczanie miejsc pochówku oraz opiekę nad ich grobami. Według wojewody podejmowanie takich inicjatyw jest wyrazem starań o prawdę historyczną.

  – Nie możemy dać sobie utrwalić narracji, że to nie Polacy byli ofiarami. Warto o prawdę historyczna dbać i o nią walczyć. Mamy zobowiązanie do tego, aby prawdę historyczną przekazywać dalej

  – mówiła wojewoda.

  Prezes Instytutu, zwracając się do zgormadzonej na sali młodzieży, mówił o niespotykanym dotąd charakterze wojny rozpętanej przez Niemcy i ZSRR.

  fot. materiały PUW

  – Istota tej wojny była przerażająca, była wynikiem współpracy dwóch totalitaryzmów Było to wydarzenie totalne i barbarzyńskie, w czasie którego cmentarze wypełniały się nie tylko młodymi mężczyznami, ale wypełniły się kobietami i wypełniły się dziećmi

  – podkreślał Karol Nawrocki.

  fot. materiały PUW

  W wydarzeniu uczestniczyli również: poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, wiceprezes IPN dr hab. Karol Polejowski, wicemarszałek województwa Piotr Pilch, dyrektor rzeszowskiego oddziału dr Dariusz Iwaneczko, pracownicy IPN i młodzież rzeszowskich szkół.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com