sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Ponad 162 miliony złotych na budowę i modernizację dróg podkarpackich

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Ponad 162 mln zł trafi do podkarpackich samorządów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wnioskodawcy mogą liczyć na dofinansowanie zadania w przedziale od 50% do 80% wartości, w zależności od dochodów własnych danej jednostki samorządu terytorialnego.

  „To kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W wyniku poprzedniego, na rok 2021 r. do naszego województwa trafi niemal 175 mln zł. Teraz zakończyliśmy nabór wniosków na przyszły rok. W jego ramach złożonych zostało 214 wniosków gminnych i 57 powiatowych”

  – podkreśliła w trakcie konferencji prasowej wojewoda Ewa Leniart.

  Są także dodatkowe środki na realizacje zadań z zakresu poprawy bezpieczeństwa pieszych na drogach. Województwo podkarpackie, jako jedno z dwóch w całym kraju w całości wykorzystało pulę przeznaczoną na realizację zadań związanych budową przejść dla pieszych.

  W ramach Funduszu dofinansowaniem mogą być objęte budowa, przebudowa lub remont dróg powiatowych i gminnych („zadania powiatowe”), oraz budowa, przebudowa lub remont dróg gminnych („zadania gminne”). Gmina mogła złożyć 2 wnioski, natomiast powiat oraz miasto na prawach powiatu 3 wnioski. Jedno zadanie mogło obejmować maksymalnie trzy różne drogi, których bezpośrednie lub pośrednie powiązanie zapewnia spójność komunikacyjną na poziomie lokalnym, co powinno zostać wykazane we wniosku aplikacyjnym.

  Ewa Leniart podkreśliła również, że województwo podkarpackie, jako jedno z dwóch w całym kraju w całości wykorzystało pulę przeznaczoną na realizację zadań związanych budową przejść dla pieszych. W związku z tym premier Mateusz Morawiecki przeznaczył na ten cel dodatkowe środki w kwocie blisko 9 mln zł.

  Na początku listy znalazły się 74 zadania gminne i powiatowe, dotyczące przebudowy oraz budowy 248 przejść dla pieszych. Po ogłoszeniu przez wojewodę dodatkowego naboru, na liście zatwierdzonych do dofinansowania znalazło się kolejne 28 zadań, obejmujących 77 przejść.

  W 2021 r. zakontraktowane do realizacji zostało łącznie 102 zadania, w rezultacie których poprawiona zostanie infrastruktura 325 przejść dla pieszych. Łączna kwota dofinansowania tych zadań wyniesie ponad 37 mln zł. Wszystkie zostaną dofinansowane w 80%.

  Źródło informacji: PUW

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com