28,2 C
Rzeszów
sobota, 25 czerwca, 2022
+

  Wiceminister Marcin Warchoł współtworzył Ustawę Antykorupcyjną

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W piątek Sejm uchwalił Ustawę Antykorupcyjną zaproponowaną przez koło Kukiz’15, a następnie procedowaną legislacyjnie z udziałem posłów Zjednoczonej Prawicy. Bardzo ważną rolę w pracach jako ekspert z dziedziny prawa karnego odegrał Poseł z Rzeszowa i Wiceminister Sprawiedliwości dr hab. Marcin Warchoł. Według nowej ustawy skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów.

  Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 286 posłów, jeden był przeciwny, a 158 wstrzymało się od głosu.

  Pozytywne zmiany

  W „ustawie antykorupcyjnej” pojawiły się korzystne dla obywateli zmiany dotyczące partii politycznych, które będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP; będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.

  Jawne Samorządy

  Zmiany dotyczą także przepisów karnych. Sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych, a wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów! Obowiązek publikowania rejestrów umów mają mieć również samorządy, co przyczyni się do wzrostu jawności na szczeblu administracji samorządowej.  

  Przyjęta Ustawa Antykorupcyjna według parlamentarzystów jest ważna ponieważ budowa i rozwój nowoczesnej i suwerennej Polski, ale też nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego wymagają daleko idących zmian w prawie. Oby jak najwięcej takich zmian, służących społeczeństwu obywatelskiemu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -