środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Fundacja Misji Obywatelskiej zaprasza do udziału w projekcie ,,Bezpieczna Kultura dla Młodych”

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już w tę środę w Rzeszowie odbędzie się realizacja projektu ,,Bezpieczna Kultura dla Młodych”. To bezpłatne wydarzenie, podczas którego będzie można uczestniczyć w tematycznych seminariach. Prelegentami będą najlepsi specjaliści i praktycy w danej dziedzinie, m.in. historycy, kulturoznawcy, filozofowie, przedstawiciele instytucji związanych z bezpieczeństwem.

  22 września 2021 roku (środa) w rzeszowskim Grein Hotel odbędzie się realizacja projektu Fundacji Misji Obywatelskiej pod nazwą ,,Bezpieczna Kultura dla Młodych”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

  ,,Bezpieczna Kultura dla Młodych” to projekt koordynowany przez Fundację Misji Obywatelskiej, realizowany we współpracy z licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi instytucjami, który ma na celu stworzenie platformy uczestnictwa w życiu kulturalnym Polski dla młodych ludzi zainteresowanych polskim dziedzictwem kulturowym.

  W celu zaprezentowania ogólnej koncepcji zadania Fundacja Misji Obywatelskiej postanowiła oprzeć projekt na czterech filarach:

  • Pierwszym filarem jest wymiar edukacyjny w zakresie polskiego dziedzictwa kulturowego i jego ochrony. Fundacja uważa, że skuteczna edukacja kulturalna nie tylko rozwija człowieka, lecz także chroni tożsamość narodową jednostki, jak również całego społeczeństwa.
  • Drugim filarem zadania jest ułatwienie beneficjentom projektu dostępu do kultury, tak aby odbiorcy mogli w sposób praktyczny zaznajomić się z polskim dorobkiem kulturowym i nie byli również ograniczeni do korzystania z kultury za pomocą wyszukiwarki internetowej, gdzie mogą być narażeni na obcowanie z pseudokulturą).
  • Trzeci filar ma wymiar naukowy. Fundacja słusznie zdiagnozowała potrzebę stałych badań nowych aspektów dotyczących zagrożeń dla kultury, tak aby uchronić społeczeństwo przed zakłamaniami, dezinformacją na temat polskiego dorobku kulturowego zarówno przed wrogimi działaniami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.
  • Czwartym filarem, który Fundacja uważa za niezbędny jest propagowanie twórczego współtworzenia polskiego dziedzictwa kulturowego w duchu patriotycznym.
  źródło: materiały prasowe

  Zakres tematyczny seminariów będzie składał się z trzech bloków tematycznych: filozoficznego, kulturowego i związanego z naukami o bezpieczeństwie.

  • W ramach pierwszego bloku zostaną poruszone zagadnienia związane z polską myślą społeczno-polityczną narodową oraz konserwatywną.
  • Drugi blok tematyczny będzie obejmował tematy związane z polskim dziedzictwem kulturowym mając na względzie specyfikę danej społeczności lokalnej i regionu.
  • Trzeci zaś blok tematyczny będzie dotyczył spraw związanych z bezpieczeństwem kulturowym, ochroną polskiego dziedzictwa materialnego i niematerialnego, przeciwdziałaniem dezinformacji w kulturze. Katalog wymienionych bloków tematycznych ma charakter otwarty i w zależności od potrzeb grupy docelowej może ulegać zmianom.

  Prelegentami będą najlepsi specjaliści i praktycy w danej dziedzinie, m.in. historycy, kulturoznawcy, filozofowie, przedstawiciele instytucji związanych z bezpieczeństwem.

  Celem działania jest upowszechnienie wiedzy na temat kultury i historii, jak również wzmocnienie więzi społecznych i kształtowanie tożsamości narodowej w oparciu o spuściznę poprzednich pokoleń Polaków.

  HARMONOGRAM:

  • Godz. 17:00 – Uroczysta inauguracja projektu
  • Godz. 17:15 – Postprawda zagrożeniem dla współczesnej cywilizacji, dr Bogusław Wójcik
  • Godz. 18:30 – Program i działalność Stronnictwa Prawicy Narodowej, dr Piotr Duda
  • Godz. 20:00 – Część integracyjna, Ceska Hospoda, ul. Rynek 5

  PRELEGENCI:

  Bogusław Wójcik (ur. 1967) – historyk i filozof, dr, wykładowca w Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie. Autor książek: Bioetyka i tożsamość człowieka (2007); Niepodległościowe organizacje młodzieżowe na Rzeszowszczyźnie w latach
  1944-1956 w świetle dokumentów (2009); Represje aparatu komunistycznego wobec PSL na Rzeszowszczyźnie w latach 1945- 1949 (2010); Młodzież antysystemowa w Polsce południowo-wschodniej w latach 1957 1989 (2016) i innych.

  Piotr Paweł Duda – doktoryzował się na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nauczyciel dyplomowany w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, wykładowca akademicki. Członek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Terenowego w Brzesku
  oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół. Współautor trzech książek oraz autor kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych i naukowych z zakresu dydaktyki, oraz historii Polski w XIX i XX wieku.

  źródło: materiały prasowe

  Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Misji Obywatelskiej. Partnerzy wydarzenia: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Koło Naukowe Powszechnej Historii Prawa UR, Studenci dla Rzeczypospolitej Rzeszów. Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

  Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym: Piotra Mazurka – Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej; Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; dr Ewy Leniart – Wojewody Podkarpackiego; Władysława Ortyla – Marszałka Województwa Podkarpackiego; Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem; Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie; Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com