niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img
+

  W Rzeszowie odbyły się obchody Światowego Dnia Sybiraka pod patronatem wojewody Ewy Leniart

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę – odbywają się obchody Światowego Dnia Sybiraka. W Rzeszowie odbyła się uroczysta msza święta oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków. Wydarzeniu patronowała Ewa Leniert – wojewoda podkarpacki.

  Uroczystość została zorganizowana przez Związek Sybiraków w Rzeszowie oraz X Liceum Ogólnokształcące im. Sybiraków przy wsparciu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, członkowie Związku Sybiraków, kombatanci oraz mieszkańcy województwa.

  fot. materiały PUW

  Obchody Dzia Sybiraka rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie, następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Sybiraków, wysłuchali Apelu Pamięci i złożyli wiązanki kwiatów.

  Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, jak ważna jest pamięć o sybirackich losach, szczególnie tym, którzy pielęgnowali polskość we własnych rodzinach i przekazywali ją kolejnym pokoleniom.

  fot. materiały PUW

  – Części z nich się to udało, niektórzy wrócili dopiero po latach. Wielu jednak na zawsze pozostało na „nieludzkiej ziemi”, cały czas mając w sercu ukochaną Ojczyznę. Niech nasza obecność na dzisiejszych uroczystościach będzie hołdem dla wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Niech obchodzony 17 września Światowy Dzień Sybiraka będzie dniem pamięci o tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, a także o tych, którzy zmuszeni byli osiedlić się w różnych częściach świata oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania,  a żyjąc i pracując kultywowali polskość

  – mówiła wojewoda.

  fot. materiały PUW

  Na zakończenie swojego przemówienia Ewa Leniart zacytowała słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnimy o Nich, Ty Boże na Niebie, Zapomnij o nas!”.

  Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z września 2013 r. 

  „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość”

  – czytamy w uchwale.

  fot. materiały PUW
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com