piątek, 29 marca, 2024
spot_img
+

    Bardzo wysoki wzrost ceny prądu w całej Europie. W Polsce najwyższe ceny giełdowe w historii

    Polecamy

    Wiktoria Sudoł
    Wiktoria Sudoł
    Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Jak podaje portal wysokienapiecie.pl giełdowa cena energii wczoraj wieczorem w Wielkiej Brytanii przekraczała równowartość 9300 zł/MWh. Natomiast w Niemczech stawki na dziś są najwyższe od 15 lat. W Polsce cena w tym miesiącu pobije kolejny rekord wszechczasów. Ceny giełdowe wzrosną, aż do 9300 zł/MWh.

    W Wielkiej Brytanii średnia cena przekroczyła 416 euro/MWh, podczas gdy na południu Europy płacono ponad 150 euro/MWh, a w większości krajów ponad 140 euro. Zauważalnie taniej nadal było w Polsce i południowej Skandynawii (110-120 euro) oraz Finlandii (90 euro). Bez porównania mniej za prąd z dostawą we wtorek płacono jedynie w północnej Skandynawii (niespełna 60 euro) i to pomimo, że z tej części Europy na południe eksportowano aż 6 GW mocy. Popyt na południu był jednak dużo większy, ale nie mógł zostać zrealizowany ze względu na niewystarczająco rozwinięte sieci najwyższych napięć wewnątrz Szwecji i Norwegii.

    grafika: archiwum portalu wysokienapiecie.pl

    Obecnie w Europie jest jeszcze drożej. Średnia cena dostawy przez całą środę przekroczyła w Niemczech i wielu innych państwach środka Europy 168 euro/MWh. Jak zauważył serwis Montel, to najwyższa cena dnia w tym kraju od 15 lat. We Francji jest zaledwie o 1 euro taniej, a w basenie Morza Śródziemnego jeszcze o kilka euro drożej. Na tym tle Polska (98 euro) jawi się jako zielona wyspa, choć w rzeczywistości to najwyższe ceny giełdowe w historii naszego kraju.

    Wzrost ceny gazu

    W Europie nastąpił również duży wzrost cen gazu, co spowodowało duże zapotrzebowanie na węgiel. Wzrost udziału produkcji z tego surowca od połowy roku zanotowały już m.in. Irlandia, Dania, Niemcy czy Chorwacja. W Niemczech w lipcu produkcja prądu z węgla wróciła do poziomu 2019 roku, wypierając częściowo elektrownie gazowe. A to wszystko przy rosnącym popycie na energię elektryczną i całkowitym wzroście produkcji energii, pokrywanym w dużej mierze właśnie przez paliwa kopalne.

    archiwum: portal wyskienapiecie.pl

    Hiszpania zamraża ceny

    Jak tłumaczono w Financial Times, rząd w Madrycie chce nałożyć na te elektrownie, które nie ponoszą wysokich kosztów produkcji energii z gazu, specjalny podatek, który mógłby przynieść w sumie 2,6 mld euro. O tę kwotę mogłyby zostać obniżone rachunki dla hiszpańskich rodzin. To odpowiedź populistycznego lewicowego rządu na niezadowolenie społeczne wywołane wzrostem rachunków za prąd hiszpańskich gospodarstw domowych o 35% rok do roku.

    Podwyżki cen w Brukseli

    W Brukseli w ramach pakietu Fit for 55 Komisja Europejska zapowiedziała utworzenie funduszy na poziomie 1 mld euro, który rekompensowałby wzrost kosztów energii rodzinom, które nie są w stanie zmienić sposobów ogrzewania.

    archiwum portalu wysokienapiecie.pl

    Źródło informacji, dane i grafiki: wyskienapiecie.pl

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com