21,6 C
Rzeszów
środa, 17 sierpnia, 2022
+

  Minister Marcin Warchoł o planowanych zmianach w prawie

  Polecamy

  Zuzanna Jarosz
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Planowane zmiany w Kodeksie karnym będą dotyczyć pijanych kierowców. Konfiskata samochodów, zwiększenie kar pozbawienia wolności i wysokie kwoty odszkodowań, czekają już niebawem tych, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

  Wypadków na drogach jest coraz więcej. Główna przyczyna tragicznych zdarzeń to nieodpowiedzialność kierowców. Nie trzeba szukać daleko. Niedawno, w Wietlinie Trzecim, kierujący oplem 21-latek, nie zachował należytej ostrożności i bezpiecznej odległości od motocykla marki Honda. Najechał na jego tył i zepchnął pojazd do rowu. 26-letni motocyklista zginął na miejscu. Badanie alkomatem wykazało, że sprawca wypadku miał ponad promil alkoholu we krwi. Takich historii jest dużo więcej. Czy wejście w życie nowych przepisów zmniejszy ilość drogowych wypadków?

  Według rządowego projektu auto przepadnie na rzecz skarbu państwa nie tylko w przypadku, gdy kontrolowany kierowca będzie miał 1,5 promila. Samochód stracą również kierowcy, którzy spowodują wypadek w stanie nietrzeźwości, co oznacza ponad pół promila alkoholu we krwi – mówi Marcin Warchoł

  Nowe przepisy będą stosowane rygorystycznie, ale nie obligatoryjnie. Mają uwzględnić kilka sytuacji, w których sąd będzie mógł sam zdecydować, czy konfiskata samochodu będzie adekwatną karą.

  Kierowca nie straci samochodu, jeżeli udowodni, że stan nietrzeźwości mógł być spotęgowany lekami lub inną analogiczną sytuacją. Limit celowo został ustawiony na półtora promila, aby nie odbierać samochodów tzw. „wczorajszym kierowcom”- dodaje Marcin Warchoł

  Planowane jest także zwiększenie kar pozbawienia wolności. Gdy pijany kierowca spowoduje śmiertelny wypadek, trafi do więzienia na co najmniej 5 lat. Jeżeli w wypadku dojdzie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, wtedy kara pozbawienia wolności będzie wynosiła minimum 3 lata.

  fot.Freepik

  Wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę oznacza, że to on pokrywa wszelkie koszty, zarówno materialne, jak i osobowe. Kwoty odszkodowań za szkody osobowe mogą sięgać nawet milionów złotych lub oznaczać wypłatę dożywotnich rent. Co w przypadku konfiskaty pojazdu nienależącego do sprawcy przestępstwa? Jeśli osobie, która użyczyła samochód nietrzeźwemu kierowcy nie będzie można udowodnić, że mogła przewidzieć skutki tego „użyczenia”, wówczas kierowca ma zostać ukarany grzywną w wysokości wartości tego pojazdu.

  Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Na razie nie wiadomo, choć resort nadał im wysoki priorytet. Zmiany projektowane są równolegle z zapowiadanymi na grudzień drastycznymi podwyżkami mandatów. Minister Marcin Warchoł, twierdzi, że  takie zmiany wymagają zdecydowanie dłuższych konsultacji.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -