sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Walka z SARIĄ trwa. Mieszkańcy Gminy Głogów Małopolski spotkali się z Parlamentarnym Zespołem Podkarpackim i przekazali swój apel

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W poniedziałek w Przewrotnym odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu Podkarpackiego z mieszkańcami Gminy Małopolski w sprawie uciążliwości „odorowej” i środowiskowa funkcjonowania firmy Saria Polska w oddziale Przewrotne.

  13 września Parlamentarny Zespół Podkarpacki obradował na posiedzeniu w temacie uciążliwej działalności firmy Saria Polska w Przewrotnym. Starostwo Powiatowe wszczęło z urzędu postepowanie administracyjne w sprawie cofnięcia pozwolenia zintegrowanego(środowiskowego) dla funkcjonowania zakładu Sarii w Przewrotne. Doszło również do spotkania przedstawicieli Starosty Rzeszowskiego oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z mieszkańcami Gminy Głogów Małopolski.

  Jak podkreślają sami mieszkańcy, nie poruszali wówczas tematu procedury cofnięcia zezwolenia zintegrowanego ani działań WIOŚ. Starali się, aby wspólnymi siłami wypracować pewne stanowisko na przyszłość. Padła propozycja, aby m.in. o pochyleniu się nad tematem wprowadzenia ustawy antyodorowej.

  Dziś nie rozmawialiśmy by uderzyć w firmę, gminę, starostowo, czy WIOŚ, spotkaliśmy się, aby porozmawiać o przyszłości, z myślą także o innych miejscach, które borykają się z takimi problemami. Temu dziś służyło to spotkanie, aby wspólnie zastanowić się co można zrobić na przyszłość. Wspólnie można więcej

  – pisali mieszkańcy na stronie Przewrotne – Mieszkańcy na Facebooku.

  Podczas spotkania mieszkańcy przekazali posłom apel. Apelują w nich o stanowisko o stanowisko Podkarpackiego Zespołu Parlamentarnego w kwestii wniosku do Ministra klimatu o wydanie  rozporządzenia określającego wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu i metody oceny zapachowej jakości powietrza na mocy art. 222 ust.5 POŚ.

  źródło: SARIA-STOP Smrodowi na Facebooku

  Zdaniem mieszkańców gminy Głogów Małopolski rozwiązanie w postaci rozporządzenia Ministra Klimatu wydane w tożsamy sposób jak Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. „W sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu” może rozwiązać problemy wielu mieszkańców m.in. w Rzeszowie czy w Mielcu. Proponują, aby do takiego rozporządzenia dodać załącznik z substancjami który należy zdefiniować na bazie „Lista substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej” określając dodatkowo metodę kontroli odorów na podstawie normy PN-EN 13725:2007 „Oznaczanie stężenia zapachowego metodą olfaktometrii dynamicznej”.

  Zwrócili również uwagę na to, że wielu posłów w całym kraju pisało już interpelacje, wnioski o ustawę antyodorową i nadal nie jest ona procedowana ze względu na złożoność tematu. 

  Taka inicjatywa w postaci rozporządzenia załatwi wszystkie miejsca gdzie są problemy, a tam gdzie mieszkańcy akceptują to  obowiązku nie trzeba będzie egzekwować. Tylko potencjalnie dla dużych zakładów, farm,  koncernów, gdzie wymagana jest decyzja środowiskowa a zakłady funkcjonują na podstawie pozwolenia zintegrowanego będzie wymagane działanie. A to rozporządzenie stanie się narzędziem prawnym regulującym kwestie zapachowe

  – czytamy w treści apelu.

  Zdaniem mieszkańców to rozporządzenie jest jedyną szansą, aby spełnić warunki pozwolenia zintegrowanego i zlikwidować nielegalną emisję. Według nich Zebrane dowody podczas kontroli Starostwa , WIOŚ, PIW polegające na  łamaniu zapisów pozwolenia zintegrowanego oraz postępująca degradacja techniczna urządzeń w zakładzie SARIA stanowią podstawę prawną do rozpoczęcia procesu jego zamknięcia.

  Walka z zakładem SARIA trwa od lat. Mieszkańcy narzekają na szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładu SARIA, którego skutkiem jest przede wszystkim uciążliwy odór w gminie Głogów Małopolski, ale również zanieczyszczanie środowiska.

  Jednostka ma prawo do poszanowania jej domu, postrzeganego nie tylko jako prawo do fizycznego obszaru, ale również jako prawo do korzystania z tej przestrzeni w spokoju. Naruszenie prawa do poszanowania domu nie dotyczy jedynie materialnych czy cielesnych naruszeń, takich jak wtargnięcie do domu nieuprawnionej osoby. Odnosi się również do naruszeń niematerialnych i bezcielesnych – takich jak hałas, emisja szkodliwych substancji, czy nieprzyjemnych zapachów

  – zaznaczają mieszkańcy gminy Głogów Małopolski w swoim apelu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com